Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin ve Trump Viyana’da buluşabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, G7 ülkeleri liderlerine Rusya’nın G-7 zirvesine tekrar davet edilmesi çağrısında bulunmasının ardından Viyana olası bir ABD-Rusya zirvesine ev sahipliği yapabileceğini açıkladı.

Bu, 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi sonrasında Moskova’nın uluslararası arenadan izolasyonunu sona erdirecek bir girişim olarak görülüyor. Batılı ülkelerin bu konuda ABD ile ittifak edecekleri düşünülüyor.

Moskova ve Washington arasındaki ilişkiler son zamanlarda gerginleşti. İngiltere’nin Salisbury kentindeki eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın “sinir gazı ile zehirlenmesi” sonrasında ABD ve Rusya karşılıklı olarak diplomatları sınır dışı ettiler.

Ancak Avusturya, Batı ülkelerinin aksine, İngiltere’nin Rusya’yı uluslararası yasaklı gaz kullanmakla itham etmesi sonrasında Rus diplomatları ihraç etmedi.

Avrupa ülkelerinin Kırım’ın Rusya’ya ilhak edilmesi sonrasında uyguladıkları yaptırımların yol açtığı diplomatik savaş, Moskova ile ilişkilerin fazlasıyla gerginleşmesine yol açmıştı.

Ancak Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Avrupa konsensüsüne katılmadı. Kurz, Rusya ve Batı ülkeleri arasında arabulucu rolü oynadı.

Kurtz, geçtiğimiz Salı günü yaptığı görüşme sonrasında Putin ile düzenlediği ortak basın toplantısında “Zor aşamalarda bile işbirliğimizi sürdürdük” dedi.
Viyana’nın olası bir Rus-Amerikan zirvesine ev sahipliği yapacak olması, Avusturya’nın bu tutumundan kaynaklanıyor olabilir.

Medyada son zamanlarda çıkan haberlere göre, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Vladimir Putin ve Donald Trump’ın arasında gerçekleşecek zirveye ev sahipliği yapmak için hazır olduklarını söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Putin’in bu hafta Avusturya’ya yapacağı bir ziyaret sırasında, Viyana’da Trump ile yapılacak bir zirve olasılığına ilişkin görüşmeler yapacağını söyledi.

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin aktardığına göre Piskov, “Viyana söz konusu zirveye ev sahipliği yapabilir” dedi.

Piskov, “Putin ve Trump arasında 20 Mart’ta yapılan son telefon görüşmesinde Putin, Viyana’da böyle bir toplantı yapma olasılığından bahsetti” dedi.

Ayrıca Piskov, iki devlet Başkanının son telefon görüşmeleri sırasında böyle bir toplantı yapma gereğini vurguladıklarına dikkat çekti ve özellikle Viyana’nın söz konusu zirveye ev sahipliği yapmasının olası olduğunu söyledi.

Ancak, bu konu ile ilgili anlaşmaya varılmadığı ve somut görüşmelerin yapılmadığını açıklamasında bulundu.

Russia Today (RT) TV kanalının aktardığı bilgilere göre Piskov şu açıklamalarda bulundu:

“İki Cumhurbaşkanının son telefon görüşmelerinin, Viyana’nın ülkelerin buluşma seçeneklerinden biri haline gelme olasılığı hakkında ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz.”

Putin Rus devlet televizyonuna verdiği röportajda, Trump ile diyaloğun “yapıcı” olabileceğine dikkat çekti ve ABD Başkanı’nı, “muhataplarının argümanlarını dinleyebilecek ve cevaplayabilecek ciddi bir kişi” olarak değerlendirdi.

Washington’un bir sonraki adımı atması gerektiğine işaret eden Putin, ABD ile olan ilişkileri geliştirmeye ve derinleştirmeye hazır olduğunu vurguladı.

Amerikalı yetkililerin kendisini çok fazla sevmediklerine atıfta bulunan Putin, Trump’ın tutumunu memnuniyetle karşıladı ve “Trump, seçimlerden önce verdiği sözleri yerine getiriyor” dedi.

Putin ve Trump arasındaki son görüşme, Vietnam’da Kasım 2017’ye kadar uzanıyor.

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinin gerçekleştiği Çin’in Qingdao kentindeki basın toplantısında konuşan Putin, ABD Başkanı Donald Trump’la ne zaman görüşeceğiyle ilgili açıklama yaptı.

Putin: Trump’la görüşmemiz yapıcı olur

Rus resmi haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre Putin, “En kısa zamanda. ABD tarafı hazır olur olmaz, görüşme gerçekleşecek, tabi benim de programıma bağlı olarak” dedi.
Görüşmenin nerede gerçekleşeceğine değinen Putin, “Nerede olacağını görüşmedik, ancak birçok ülke bu konuda bize yardım etmek istiyor. Aralarında Avusturya’nın da bulunduğu bazı Avrupa ülkeleri var. Genel anlamda bu teknik bir konu. Önemli olan görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ve içinin dolu olması” ifadelerini kullandı.

Putin ayrıca Trump’ın aralarındaki son konuşmada yeni bir silah yarışının ortaya çıkmasından duyduğu endişeyi dile getirdiğini söyledi.

Putin, “Trump bu görüşmenin münasip olacağını birçok kez söyledi. Yaptığımız son telefon görüşmesinde de yeni bir silah yarışının ortaya çıkmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Ben de aynı fikirdeyim. Bu konunun ayrıntılı bir şekilde görüşülmesi için, dışişleri bakanlıklarımızın, uzmanlarımızın yakın temas içinde çalışması gerekiyor, karşılıklı görüşmeler de elbette gerekli” açıklamasını yaptı.

Putin, Avrupa’dan ABD’ye otomobil sevkiyatına yönelik yeni düzenlemeler getirilmesinin birçok ülkenin çıkarlarını etkileyebileceğini ifade etti.

Putin, “Bildiğim kadarıyla Trump Avrupa’dan ABD’ye otomobil sevkiyatına yönelik yeni düzenlemeler getirilmesini düşündüklerini belirtti. Bu ciddi bir mesele. Bu birçok ülkenin çıkarlarını etkileyebilir. Öncelikle de Avrupa ülkelerinin. Böyle bir karar dünya ekonomisi üzerinde olumsuz etki edebilir” dedi.

Trump, mayıs ayında ilgili makamlara Avrupa’dan otomobil sevkiyatına yeni vergiler getirilmesi konusunu inceleme talimatı verdiğini söylemişti.