Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin’den ABD’ye: Sizden güçlüyüz! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

‘Korkunç güç gösterisi…’ Bu, ‘şov’ olarak nadiren nitelendirilebilir. Şöyle ki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu şovu arkasında dev bir ekranın olduğu düz bir sahnede sundu. Putin, bu ekranda ‘İşte ben!’ diyerek modern Rus silahlarının asıllarını arz etti.

Putin, Rus Federal Cemiyeti’ne ilettiği yıllık mesajında, kıtalararası ağır balistik füzeler taşıyan ve sınırsız menzili olan ‘Sarmat’ füze sisteminin denenmeye başladığına işaret etti. Hızlı, gizli ve silah donanımına sahip Rus denizaltısının örtüsünü açtı. Füze ve denizaltıya henüz bir isim verilmedi. Rus lider, ortak Rus bilincini büyük savaşın semalarına dâhil etmek için halkını söz konusu füze ve denizaltıya isim önerisinde bulunmaya davet etti.

Putin, bu tehditleri kime yöneltiyor?

Putin’in ‘Soğuk’ Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçtiğimiz Çarşamba günü Cenevre’de Birleşmiş Milletler (BM) Silahsızlanma Konferansı’nda bu soruya yanıt vermişti. Lavrov, Avrupa’da ABD’nin taktiksel nükleer silahlarının varlığının soğuk savaş döneminden kalmadığını, aksine bunun kesinlikle düşmanca bir tutum olduğunu dile getirdi.

Bu konuda Washington’dan Pentagon Sözcüsü Dana White aracılığıyla Lavrov’a yanıt geldi. Dana White, “Biz, bu açıklamalara şaşırmadık. Amerikan halkı şunu kesin olarak bilsin ki biz, tamamen hazırız” ifadelerini kullandı. Ayrıca Dana White, açıklamasına, “Rus silahlarının tasarımı, uzun süreden beri devam ediyor. Bunları göz önünde bulunduruyoruz” sözlerini ekledi.

Biz, üçüncü dünya şavaşının eşiğinde miyiz?

Aslında biz, Rusya-ABD çatışmasının fiilen içerisindeyiz. Örneğin, Suriye sahası.

Soğuk savaş, bir üçüncü dünya savaşı değildir. Soğuk savaş, İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan (1945) itibaren yaklaşık yarım asır sonra yok olan bir savaştır. Bu savaş, doğrudan açık bir şekilde silahlarla Rusya-ABD çatışması değildi.

Büyük savaşın zamanı geldi mi? Bilmiyoruz. Fakat dünya, özellikle Ortadoğu bölgesi ve tam olarak Suriye kaynıyor. Bütün siyasi sıcak hava akımları Suriye’de buluşuyor. Bunun sonucunda gök gürleyebilir, şimşekler çakabilir ve seller akabilir. Ancak bu seller, sadece sudan ibaret değil. Aksine tsunaminin yanı sıra duman, ateş, kan ve gözyaşı da meydana gelecektir.

Muhtemelen Washington ve Moskova’da bugün dünyanın iki kutbu arasında büyük bir savaş başlatmaya çalışanlar yoktur. (İfadeye dikkat edin… Sanki biz, 60’ların dünyasındayız.)

Yoktur; çünkü Rus ayısı ve Amerikan kartalı, aralarındaki doğrudan askeri bir çatışma sonucunda meydana gelecek felaketin farkındalar. ABD ve Rusya arasında meydana gelecek doğrudan açık bir savaşın insan türünün yeryüzünden yok olması anlamına ya da buna benzer bir manaya geldiği çağdaş insanın zihnine iyice yerleşti.

Atmosfer, hızlı tutuşabilen zehirli bir havayla doldu. Suriye ve Doğu Avrupa sahnesinde insanlığın son tiyatro gösterisi her an başlayabilir.

Hakkında konuşmaktan endişelendiğimiz şey, bugün dünyanın iki liderinden duyduğumuz normal bir şey haline geldi.