Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin’den Skripal olayı şüphelilerinin sivil olduğu iddiası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere’nin Skripal olayıyla ilişkili olarak suçlama yönelttiği Rus şüphelileri bulduklarını, bu kişilerin, iddia edildiğinin aksine askeri istihbaratçı olmadığını, sıradan siviller olduklarını iddia etti.

“Kim olduklarını biliyoruz”

Putin, Vladivostok’ta düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu’nun bir oturumunda gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu kişilerin nasıl insanlar olduğuna elbette baktık. Kim olduklarını biliyoruz, onları bulduk. Umarım, kendileri ortaya çıkıp kendilerini anlatır. İnanın bana, bu insanların hiçbir özel yanı ya da suçlu bir tarafı yok” dedi.

Londra, geçtiğimiz hafta eski ajan ve kızını Rus yapımı Noviçok gazıyla zehirleyenlerin Rus askeri istihbaratı üyesi Alexander Petrov ve Ruslan Boshirov olduğunu iddia ederek, söz konusu iki kişinin fotoğraflarını yayınlamıştı.

İngiltere, olayın yaşandığı andan itibaren Moskova’yı saldırıların arkasında olmakla suçladı. Skripal olayı Kremlin ile Batı arasında diplomatik bir krize neden olurken, Moskova kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

İngiltere Güvenlik Bakanı Ben Wallace, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın zehirlenmesinden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i sorumlu olduğunu söylemişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise aynı günlerde parlamentoda yaptığı bir konuşmada, Skripal’in zehirlenmesinde rol alan kişilerin Rus istihbarat servisi için çalıştığını iddia etmişti.

İngiltere vatandaşı olan eski Rus askeri istihbarat ajanı Sergey Skripal ile kızı Yuliya 4 Mart’ta Salisbury kentinde Noviçok isimli sinir gazıyla zehirlenmiş, tedavilerinin ardından taburcu edilmişlerdi.