Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin’e Erdoğan ve Trump görüşmesi öncesi Macron’dan mesaj | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron’dan Suriye kriziyle ilgili bir mesaj aldı.

Dün, Moskova’ya gelen, Macron’un Rusya ile ilişkileri üzerine elçisi olan Jean-Pierre Chivenaman, Macron’dan Putin’e getirdiği mektubun, Suriye ile ilgili olduğunu söyledi.

Elçi, mesajda, Ukrayna krizine değinip değinilmediği sorulduğunda, “Hayır, mesaj özellikle Suriye hakkında. Fransa Suriye konusunda daha etkili bir rol oynamak istiyor” cevabını verdi.

Macron, Suriye konusunda Rusya ile işbirliğine hazırlık için belirli tutumları benimsemiş, “Beşar Esed’in ayrılması artık Fransa için bir koşul değil, teröre odaklanmak gerek” demişti.

Putin ile Trump Asya-Pasifik Forumu’nun oturum aralarında bir araya gelecek

Putin’in Yardımcısı Yuri Ushakov, Putin ile Trump’ın, 11-12 Kasım tarihleri arasında Vietnam’daki Asya-Pasifik Forumu’nun oturum aralarında bir araya geleceklerini açıkladı.

Ushakov, “Temel olarak, Suriye’den Kuzey Kore’ye kadar olan tartışılması gereken uluslararası konular var” dedi.

Putin’in 13 Kasım’da Soçi’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye arasındaki anlaşmayı da görüşeceğini söyleyen Ushakov, “13 Kasım’da Rusya ve Türkiye Büyükelçileri arasında görüşmeler yapılacak ve burada tüm alanlardaki ikili ilişkiler görüşülecek. Ayrıca, Suriye, Putin ve Erdoğan’ın odak noktası ve bu konuda sürekli görüş alışverişinde bulunuyorlar” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Rusya, Suriye’de kimyasal silah kullanımını soruşturan BM misyonundan, Esed rejiminin 4 Nisan’da İdlib’e bağlı Han Şeyhun beldesinde kimyasal silah kullandığını ortaya koyan raporunun sonuçlarını yeniden değerlendirmesini talep etmişti.

Dün bu konuda, Güvenlik Konseyi daimi üyeleri arasındaki farklar arttı.

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov, sonuçları reddettiklerini söyledi.