Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin’e olan güven hızla düşüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’da Levada Araştırma Merkezi’nin yaptığı anketin sonuçlarına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e olan güven, yüzde 40’ın altına düştü. Kırım’ın ilhak edilmesinden sonra yapılan ankette Putin’e olan güven yüzde 51 seviyelerindeydi. Güvenin azalmasında emeklilik yaş reformunun oluşturduğu toplumsal huzursuzluğun etkili olduğu düşünülüyor.

Araştırma sonuçlarına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin güven oranı Eylül ayı itibariyle yüzde 39’u buldu. Haziran’dan bu yana 9 puan geriledi.

Şubat 2014’den bu yana en düşük seviye olan yüzde 39’a gerileyen Putin, Kırım ilhakından sonra Mart 2014’te yapılan ankette yüzde 51’e yükselmişti.

Geçtiğimiz hafta Putin, emeklilik yaşını kadınlar için 55’ten 60’a, erkekler için de 60’dan 65’e çıkarılmasına ilişkin emeklilik reformunu onayladı. Reformun onaylanmasının ardından binlerce Rus bu kararı protesto etti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da ankette düşüşe geçen isimler arasında. Soygu yüzde 12’lik dilimden 15’lere gerilerken, Lavrov ise yüzde 14’den 10 seviyelerine geriledi.