Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Putin reklam yüzü olursa! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şarku’l Avsat/Moskova

Elektrikli mutfak aletleri üretiminde uzman Rus şirket Bork’un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in mutfağında yemek yerken çekilen görüntülerini ürün reklamında kullanması Rus yetkilileri harekete geçirdi. Rusya Federal Tekelleşmeyle Mücadele Kurumu (FAS) tarafından şirket hakkında soruşturma başlatıldı.

Sputnik haber ajansına göre Bork firması, ‘Devlet Başkanıyla Bugün’ isimli belgeselden bir bölümü keserek videoda görünen ürünlerinin reklamını yapmak için kullandı.

Videoda Putin’in mutfağında yemek yediği, ardından buzdolabına yöneldiği görülüyor. Firmanın bu sırada buzdolabı ve mutfakta bulunan diğer elektronik aletlerin üzerine marka ve modellerini yazdığı, videonun sonuna da kendi markasının reklamını koyduğu göze çarpıyor.

Bork, söz konusu videoyu Mayıs ayında YouTube kanalında ‘Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Mutfağındaki Bork Teknolojisi’ ismiyle reklam filmi olarak yayınlamıştı. Ancak videodaki detay, gazeteciler ve bloggerlar tarafından kısa bir süre önce fark edildi.

FAS, Rus firmanın ürün reklamı yapmak için Rusya Devlet Başkanı’nın görüntülerini kullanması nedeniyle 500 bin ruble (8 bin dolar) para cezasına çarptırılabileceğini açıkladı.