Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pyongyang, BM yaptırım komitesinin verilerinin hacklendiğini reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler (BM) Temsilciliği, dün bir siber grubun Pyongyang’a uygulanan yaptırımların denetlenmesinden sorumlu BM Uzmanlar Komisyonu’nun verilerini hacklediği iddialarını reddetti. Washington’a, iki ülkenin liderleri arasındaki yaklaşmakta olan zirveye odaklanılması çağrısında bulundu.

Kuzey Kore misyonu, ABD’nin 30 Nisan’da yapılan kapalı toplantı sırasında Pyongyang’a hackerlık suçlaması yaptığını da sözlerine ekledi. Pyongyang, bu bilgiyi nasıl elde ettiğini açıklamazken, bir soruşturma ve önlem alma çağrısında bulundu. Ancak BM’deki ABD diplomatik misyonu, AFP’nin konu hakkındaki sorusuna “ABD heyetine atfedilen açıklamalar ve yorumlar tamamen yanlıştır” şeklinde yanıt verdi.

Pyongyang’tan yapılan açıklamada, “Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından çıkarılan yasalara karşı yaptırım kararlarını asla tanımadı. Yaptırım komitesinin yaptıklarından da etkilenmedi” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca, ABD ve ona düşman olan güçlerin, bu hackerlik meselesi ile uğraşmaktan ziyade, mevcut eğilimi benimsemekte, atılım ve barış sürecine katkıda bulunmakta olduğu belirtildi.

2017 yılında, ABD’nin teşvikiyle BM, Kuzey Kore’ye özellikle de kömür, demir, balıkçılık, tekstil ve petrol ticaretine yönelik üç paket ekonomik yaptırım uyguladı.

Pyongyang’ın Washington’a atfedilen suçlamaların reddetmesi, iki Kore ülkesinin Çin’den destek alarak son haftalarda kayda değer bir yakınlaşma görüldüğü bir zamanda geldi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un bir araya gelerek bir barış anlaşması imzalanması durumunda Kore Yarımadası’nın nükleer silahtan arındırılması bekleniyor.