Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pyongyang, Kore Savaşı’nda ölen 200 ABD askerinin kalıntılarını ABD’ye teslim etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin Kore Savaşı’ndan bu yana kayıp olan 200 ABD askerinin kalıntılarını ABD’ye teslim ettiğini söyledi.

Minnesota Eyaletinde destekçileri ile bir araya geldiği mitingde konuşan Başkan Trump, “Ölen büyük kahramanlarımız için hazırız. 200 askerimizden geriye kalanlar bugün iade edildi” ifadelerini kullandı.

Kimliklerinin açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkililer Salı günü, askerlere ait kalıntıların, Kuzey Kore tarafından Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler (BM) Komutanlığı’na teslim edileceğini ve ardından Hawai’deki Hickam Hava Üssü’ne taşınacağını açıklamıştı.

Kore Savaşı’nda en az 36 bin ABD askeri öldü

ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz hafta Singapur’un ev sahipliğinde yapılan zirvede Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir araya gelmişti. Trump, zirve sonrası yaptığı basın toplantısında Kuzey Kore Lideri Kim ile ABD askerlerinin kalıntılarını iade etme konusunda anlaştığını belirtmişti.

ABD’nin askeri verilerine göre, 1950-53 yılları arasında yaşanan Kore Savaşı’nda 36 bin 500’den fazla Amerikan askeri ölürken savaştan bu yana kayıp olan yaklaşık 7 bin 700 Amerikan askerinin akıbeti ise halen bilinmiyor.

Pentagon, Kuzey Koreli yetkililerin geçmişte 200 Amerikan askerinin kalıntılarının kendilerinde olduğunu belirttiklerini bildirdi.

Kim’den Trump’a füze tesisini imha etme sözü

Başkan Trump, Kuzey Kore Lideri ile yaptığı tarihi zirvenin ardından gazetecilere verdiği demeçte, Pyongyang’ın Singapur zirvesindeki en büyük adımlardan biri olarak, bir füze tesisini imha etme sözü verdiğini dile getirmiş.

Diğer yandan ABD’li bir yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, söz konusu füze test sahasının, ‘Sohae’ adıyla bilinen uydu fırlatma istasyonu olduğunun bilindiğini ve Kuzey Kore’nin bu alanı, uzun menzilli balistik füzeleri için sıvı yakıt motorlarını test etmek üzere kullandığını aktardı. Pyongyang, ABD’ye ulaşabilecek kapasitedeki füzelere sahip olduğunu açıklamıştı.

Kim sessizliğini koruyor

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili Reuters’a yaptığı açıklamada, “Kim, roket motorlarını test etmek için kullandığı sahayı yakında imha edeceğine dair söz verdi” ifadelerini kullandı. Sahanın imhası için herhangi bir tarih belirtilmezken, Kuzey Kore tarafından, Kim’in böyle bir vaatte bulunup bulunmadığına dair açıklama yapılmadı.

Test sahasını imhasına yönelik bir hareketlilik yok

ABD merkezli Kuzey Kore’yi izleme grubu ‘North 38’ tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta sonu yapılan analizde Sohae veya herhangi başka bir füze test sahasının imhasına ilişkin bir hareketlilik gözlemlenmediği bildirildi.

Analistler, Tongchang-ri bölgesindeki Sohae Uydu Fırlatma İstasyonu hakkında Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) aktardığı bilgiler dışında fazla bir bilgiye sahip değiller.

KCNA’nın haberlerine göre Sohae’nin 2008 yılında inşa edildiği tahmin edilirken, balistik füzeleri desteklemek üzere bir kule ve roketleri geliştirmek için yakın çevrede araştırma tesisleri olduğu biliniyor. Saha, Hwasong-15 gibi uzun menzilli füzelerde kullanılan büyük motorları test etmek için kullanılıyor.