Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pyongyang, Kuzey-Güney görüşmesine yeşil ışık | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, Güney Kore ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki olası zirvenin lojistik meselelerini ele almak üzere üst düzey görüşmeler yapmaya karar verdi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı, Kuzey ve Güney Kore’nin Nisan ayı sonlarında olası bir zirvenin yolunu açmayı hedefleyen görüşmeler için 29 Mart’ta sınırdaki Panmunjom’a 3 yetkiliden oluşan bir heyet göndereceğini açıkladı.

Güney Kore, Nisan ayında yapılması planlanan ve bir ilk niteliğindeki zirve öncesinde Kuzey ile 29 Mart’ta yüksek düzeyli bir görüşme yapılmasını önermişti.

Bu bağlamda görüşmeler, Güney Kore Birleşme Bakanı Cho Myoung-gyon ve Kuzey Koreli mevkidaşı Ri Son-gwon tarafından başkanlık edilen heyetler arasında yapılacak.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un bu kararı, Güney Kore’de gerçekleşen Kış Olimpiyatları ile başlamış yakınlaşma ışığında gelişti.

Öte yandan Washington ve Seul, geçtiğimiz Salı günü ortak askeri tatbikatların önümüzdeki ay yeniden başlayacağını duyurdu. Taraflar, temel eğitimlerin 1 ay kısalacağını da ifade etti. Söz konusu bu tatbikatlar, yıllarca süren bir gerginliğe yol açarken, bunu bir savaş tehdidi olarak niteleyen Pyongyang tarafından kınamalara neden oldu.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında önümüzdeki Mayıs ayında bir görüşme düzenlenmesi bekleniyor. Aynı şekilde Pyongyang’ın füze ve nükleer testlerinden kaynaklanan gerilim döneminden sonra Kore Yarımadası’ndaki yakınlaşma hızla devam ediyor.

Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz Çarşamba günü ABD ve Güney Kore ile ilişkilerde atılan adıma dair, ‘barış için bir girişim başlatıldı’ denildi. Pyongyang, uygulanan yaptırımların kendisini müzakere masasına ittiği iddialarını da reddetti.

Kuzey ve Güney Kore müzakereleriyle ilgili Trump ve Kim arasındaki diplomatik hazırlıkla Kuzey Kore’de oluşan sessizlik, Pyongyang’ın niyetine dair bazı şüphelere neden olmuştu. Zira Kuzey Kore devlet medya organları, söz konusu iki toplantıya dair henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kuzey ile Güney arasında anlaşma

Analistlerin aktardığına göre Kuzey Kore, söz konusu iki zirveden önce ABD ve Güney Kore tarafından yürütülen askeri tatbikatlar da dahil olayların nasıl cereyan edeceğini takip ediyor. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Kim Jong-un’un 6 Mart’tan bu yana yürüttüğü çalışmalara dair herhangi bir bilgi vermedi. Ajans, Güney Koreli yetkililerle görüşmelerin yapılacağını açıklarken, Kuzey- Güney Kore arasındaki zirve konusunda ‘tatmin edici bir anlaşmaya’ varıldığını vurguladı.

Kuzey Kore’de devletin resmi yayın organı Rodong Sinmun gazetesi, geçtiğimiz Cuma günü yayınladığı bir haberde, diplomatik ilerlemeye rağmen Pyongyang’a yaptırım ve baskı uygulamaya devam eden ABD’ye eleştiride bulundu. Gazete söz konusu haberinde “Kore Yarımadası’na hakim olan iyi atmosfer, cesur çaba ve girişimlerimizin bir sonucudur. ABD ve takipçileri tarafından uygulanan yaptırımlar dolayısıyla yaşanmadı” ifadelerine yer verdi.

“ABD, ders almaz ve umursamaz tavırlarını sürdürürse büyük bir mağlubiyetle karşılaşacak”

Rodong Sinmun gazetesinde ayrıca, “ABD, hesaplamalarında hata yaptı. ABD baskısı ne kadar fazla olursa Kuzey Kore’nin konumu da o kadar güçlenir. Eğer ABD, ders almaz ve umursamaz tavırlarını sürdürürse büyük bir mağlubiyetle karşılaşacak” denildi.

Söz konusu ifadeler, Beyaz Saray’ın yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a yanıt olarak kullanıldı. Zira Bolton, Kuzey Kore ve İran’da grev ve rejim değişikliği çağrısında bulunmuştu.