Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pyongyang, Kore Savaşı’nda ölen ABD askerlerinin kemiklerini teslim edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li bir yetkili, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un geçtiğimiz hafta Singapur’da bir araya geldiği tarihi zirve sırasında vardıkları anlaşma uyarınca, Kuzey Kore’nin Kore Savaşı’nda hayatını kaybeden 200 Amerikan askerinin kemiklerini yakında ABD’ye teslim edeceğini açıkladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkili AFP’ye verdiği demeçte, 12 Haziran’da imzalanan Singapur anlaşmasında yer alan Amerikan askerlerinin kemiklerini alma sürecini tamamlamak için hazırlıkların devam ettiğini söyleyerek, teslimin önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşebileceğini belirtti.

Singapur Anlaşması’nın dördüncü maddesine göre, ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti savaş esirlerinin kemiklerini bulma ve kimliği teşhis edilmiş olanların ülkelerine iade edilmesi sözü verdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Kore Savaşı’nda (1950-1953) kayıp olan askerler hakkında bir güncel bilgi yayınlayarak, Kuzey Koreli yetkililerin uzun yıllar içinde 200 kalıntı bulunduğunu kendilerine bildirdiklerini aktardı.

Kore Savaşı sırasında 35 binden fazla ABD askeri öldü

Kore Savaşı sırasında Kore Yarımadası’nda 35 binden fazla ABD askeri öldü. Pentagon’a göre, Kuzey Kore’de olan 5 bin 300 asker dahil 7 bin 700 asker hala kayıp.

Kore Savaşı’nda varılan ateşkesin ardından taraflar arasında barış yapılmadığından yaklaşık 5 bin 300 Amerikan askerinin naaşları Kuzey Kore tarafında kalmıştı.

Washington ve Pyongyang 1990 ve 2005 yılları arasında 200 ABD askerinin kalıntılarını iade amacıyla daha önce bir anlaşma imzalamış ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulması nedeniyle anlaşma askıya alınmıştı.