Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pyongyang, Seul ziyaretini iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, yaklaşan Pyeongchang Kış Olimpiyatları nedeniyle Güney Kore’de gösteri yapacakları yeri incelemek üzere görevlendirdiği heyetin ülkeye gidişini iptal etti. Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın haberine göre, Seul hükümeti planın neden iptal edildiği konusunda açıklama bekliyor.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı’ndan bir yetkili, Kuzey Kore’nin dün, teknik bir ekip gönderme planını iptal ettiğini bildirdiğini ve bakanlığın, iki ülke arasındaki sınır iletişim hattı aracılığıyla neden böyle bir karar alındığını öğrenmeye çalıştığını ifade etti.

Kuzey Kore önümüzdeki ay gerçekleştirilmesi beklenen Pyeongchang Kış Olimpiyatları’na 140 kişilik Samjiyon Orkestrası’nı göndermeyi onaylamıştı.

Gözlemciler, Kuzey Kore’nin, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae İn hükümeti kurulduktan sonra Kuzey Kore yetkililerinin ilk ziyareti olması nedeniyle üzerinde büyük psikolojik bir baskı hissettiğini belirtiyor.

Güney Kore medyasında geçtiğimiz Çarşamba günü çıkan haberlere göre, Pyongyang, iki Kore ülkesi görüştükten sonra önümüzdeki Mart ayında düzenlenecek olan Pyeongchang Paralimpik Olimpiyatları’na bir ekip göndermeyi teklif etmişti.

Pyeongchang Paralimpik Olimpiyatları 9-18 Mart tarihleri arasında düzenlenecek.