Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pyongyang, Washington’u insan haklarını ihlal etmek ile suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, ABD’yi insan haklarını ihlal etmekle suçladı. Kuzey Kore Haber Ajansı’nın İngilizce raporuna göre, Pyongyang insan haklarının ihlallerine dair yıllık olarak yayınlanan Beyaz Kitap’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın tutumlarını kınadı.

Kuzey Kore, ABD ve BM’yi kamplarda, hapishanelerde yapıldığı gibi 120 bin siyasi tutukluyu bulundurarak insan haklarını ihlal etmekle suçladı. Washington, insan haklarına ilişkin yayınladığı yıllık raporunda sık sık Kuzey Kore’yi en kötü ülkeler arasında gösteriyor. Fakat Pyongyang’ın raporu ABD ile sınırlı.

Raporda, ABD’nin insan hakları meşalesini taşıdığı fakat bu hakları ihlal ettiğini gerçek kimliğini gizleyemediğine vurgu yapılarak geçtiğimiz yıl Charlottesville’de şiddete maruz kalan protestocular işaret edilerek, ırk ayrımcılığı ve nefretin ABD toplum düzeninin temelini oluşturduğunu, bunun Donald Trump’ın göreve gelmesiyle daha da kötüye gittiği belirtildi. Kuzey Kore raporu, yüksek tıbbi bakım maliyetiyle yükümlü, konut ve işten yoksun bırakılan işçi sınıfının uçurumun eşiğinde olduğu işaret edildi.

Raporda Trump yönetiminin halka karşı izlediği düşmanca politikanın zengin çevrelerdeki ‘bir avuç’ insana hizmet ettiği belirtildi.

2014 yılında BM komitesi yayınladığı raporda, Kuzey Kore’nin modern dünyada benzeri görülmemiş faaliyetlerde bulunduğunu belirtti. BM araştırmacıları, sürgündeki Kuzey Koreliler ile görüşerek, işkencenin, tecavüzün ve yargısız infaz vakalarının yanı sıra büyük bir mülteci kampı olduğunu belgeledi. Kuzey Kore, bu raporu ABD ve müttefikleri tarafından yazılan “kurgu” olarak değerlendirdi.