Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pyongyang Zirvesi’nde Seul’un önceliği nükleer silahsızlanma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile üçüncü zirvede bir araya gelmek üzere bu hafta Pyongyang’ı ziyaret edecek olan Devlet Başkanı Moon Jae-in önceliğinin nükleer silahsızlanma olacağı belirtildi.

Güney Kore Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Im Jong-seok, Moon Jae-in’in, Kore Yarımadası’nda yeni bir yakınlaşma göstergesi olan üçüncü zirveye katılmak üzere yarın Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a gideceğini ifade etti.

Jong-seok, Moon’un Kuzey Kore ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, nükleer silahların ortadan kaldırılması konusunun Güney ve Kuzey Kore arasındaki zirvenin ana gündem konusu olacağını söyledi.

Söz konusu zirvede Güney ve Kuzey Kore arasındaki ilişkileri geliştirmenin yanı sıra Kuzey Kore-ABD görüşmelerine arabulucuk etme konusunun ele alınacağını aktaran Genel Sekreter, askeri gerginlikleri azaltmak ve savaş tehdidini sona erdirme meselesinin de zirve gündeminde yer alacağını ifade etti.

Bu yıl Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile iki kez bir araya gelen Moon, Haziran ayında ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore liderinin Singapur’da bir araya gelmesinde de önemli rol oynadı.