Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pyongyang’ta yakıt fiyatları yükseldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler’in (BM) Kuzey Kore’ye nükleer ve füze programlarından dolayı petrol ürünlerinin ihracatı ile ilgili kısıtlamalar getiren yaptırımlar uygulamasının ardından Pyongyang’ta yakıt fiyatları yükseldi.

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre, başkent Pyongyang’ta, iki ay önce yakıt fiyatlarında yüzde 20’lik bir artış olduğu kaydedildi.

Geçtiğimiz ay Kuzey Kore’nin, altıncı nükleer denemesini gerçekleştirmesinin ardından, BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Kuzey Kore’ye yönelik sekizinci yaptırım paketini uyguladı. Kuzey Kore ayrıca temmuz ayında ABD topraklarına ulaşabilecek güçte, kıtalar arası balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

Öte yandan, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump’ın, bölgedeki gerginliği artıran ateşli bir tartışmaları sürüyor. BM yaptırımları ilk kez, vatandaşlarını ve askerlerini koruma amacıyla, Kuzey Kore’ye ihraç edilen bazı hidrokarbonlara sahip petrol ürünlerinde sınırlandırmaya yönelik uygulanıyor.

Kararda, Kuzey Kore’ye gönderilen ham petrol miktarı, hangi ülkeden olursa olsun, son 12 ayda gönderilen miktar oranınca kısıtlandı.

Kuzey Kore’ye gönderilen rafine edilmiş petrol ürünleri miktarı da yılda 2 milyon varil olarak sınırlandırıldı.

Petrol ithalatının büyük bir kısmı Çin’den

Pyongyang, petrol ithalatının çoğunu Çin’den yapıyor ve 2014’ten beri bu konuda herhangi bir istatistik yayınlanmış değil.

Washington’un BM’ye gönderdiği istatistiklere göre, Pekin, Pyongyang’a her yıl yaklaşık 4 milyon varil ham petrol ve 4,5 milyon varil yakıt ve dizel gibi rafine edilmiş petrol ürünlerinden tedarik ettiği bildirildi.

Yüzde 55 oranında küçülmeye gidiyor

Kararda, geçim kaynakları için kullanılan yakıt ürünleri için istisna bulunuyor. Bununla birlikte alınan önlemlerle, Kuzey Kore’nin petrol ürünlerinde yüzde 55 oranında bir küçülmeye gideceğini gösteriyor. Bu da Pyongyang üzerinde gerçekten bir etki oluşturacak.

Kuzey Kore’de yakıt ürünleri, litre üzerinden değil, kilogram cinsinden satıyor. Fiyatlar ise dolar üzerinden belirleniyor.

Bir benzin istasyonu çalışanı, dün, petrolün kilosu 1.90 dolarken bugün 2 dolar olduğunu belirtti ve “fiyatların daha da yükselmesini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Bu durumda kilogram litreye çevrildiğinde 0.77 kg bir artış oluyor. Böylece petrolün litre fiyatının 2.59 dolar olduğu anlamına geliyor.

Temmuz ayında, başkent sokaklarında trafiğin yoğun olduğu dönemde, yakıt fiyatları kilogram başına yaklaşık 1.65 dolardı. Bölge sakinleri, fiyatlardaki artışın kademeli olarak gerçekleştiğini belirtiyor.

Analistler, bu durumun yetkililerin, uluslararası yasak beklentisiyle petrol ürünleri stoklanmasına ve böylece ani bir fiyat yükselmesinin gerçekleşmemesi için, fiyatları zamana yayarak kademeli bir şekilde yükselttiklerine işaret ettiğini belirtti.