Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabat, gençler için ulusal diyalog başlatıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas Başbakanı Saadeddin Osmani dün, hükümetin siyasi, sosyal ve ekonomik entegrasyonunu geliştirme amacıyla gençlik odaklı kapsamlı bir politika geliştirmek için hükümetinin önümüzdeki aylarda ulusal diyalog başlatmayı planladığını açıkladı.

Fas Kralı 6. Muhammed’in 2 hafta önce meclis açılışında yaptığı konuşmada gençliğin durumunu sert bir dille eleştirmesinden sonra bu girişim kararı alındı. Kral konuşmasında birçok gencin işsiz olduğuna, temel sosyal hizmetlerden yararlanamadığına ve öğrenimini tamamlayamadığına değinmişti. Kral, özellikle kırsal alanlar, fakir ve marjinal mahallelerdeki gençler için Ulusal İnsani Kalkınma Girişimi’ne benzer yeni bir entegre gençlik politikası geliştirme çağrısında bulunmuştu.

6 milyondan fazla genç işsiz

Osmani, nüfusun üçte birini temsil eden bu toplum grubunun beklentilerine ve ihtiyaçlarına yanıt vermek için ulusal diyaloga parlamenterlerin, seçmenlerin ve siyasi partilerdeki gençlerin katılımının planlandığını söyledi. 6 milyondan fazla gencin işsiz olduğuna dikkat çeken Osmani, gençlerin, eğitimi ve istihdamı üzerinde odaklanacaklarını ifade etti.

Osmani, hükümetin 12 bölgedeki rolün etkinleştirilmesine ve bölgelerin yetkilileri ile 2018-2022 Gençlik Bildirgesi’ni geliştirmek üzere diyaloğun başlatılmasına özen göstereceğini açıkladı.
Başbakan, eğitim, öğretim, istihdam, kültürel ve sosyal yaşam alanlarında gençlere yönelik teklifleri iyileştirmeyi amaçlayan hükümetinin aldığı birçok önlemi dile getirdi.
Osmani, eğitim ve öğretimle ilgili olarak, üniversite kurumlarındaki kayıt oranının bu yıl yüzde 20 oranında artmasını, mesleki eğitim görenlere burs sağlamayı, bu girişimin dâhilinde olan gençlere sağlık sigortası sağlanacağını sözlerine ekledi.

55 bin öğretmen görevlendirilecek

İstihdam alanında ise yaklaşık 55 bin öğretmenin görevlendireceğini açıklayan Başbakan Osmani, merkezi istihdam yerine yerel ve bölgesel düzeyde programlar uygulamaya başlamak için yetkililer ve İçişleri Bakanlığı ile bir görüşme yapmayı planladıklarını belirtti.

Sosyal ve kültürel alanlarda, gençlerin reform ve rehabilitasyon programını açıklayan Başbakan, 2018’de özellikle köylerde olmak üzere 20 yeni kamp merkezinin ve 800 spor alanın inşasının tamamlanacağını ayrıca bazı kamu merkezleri ve kurumlarının gençlik derneklerinin kullanımına sunulacağını bildirdi.