Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabia: Yemen’de Meşru hükümet, kontrolündeki yerler yardıma almaya hazır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Genel Sekreteri Danışmanı Abdullah Rabia, meşru hükümet tarafından kontrol edilen Yemen geçişlerinin yapılacak yardıma açık olduğunu söyledi.

Cuma günü İtalya’nın başkenti Roma’da Yemen’de kalıcı barışı sağlama ve ortaklığı artırma toplantısında Suudi Arabistan, Yemenlilere insani yardım akışını kolaylaştırmak için Cizzan Limanı’nın kullanılmasını önerdi.

Rabia yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın Yemen’e yardımının 2015 yılının nisan ayından ekim ayına kadar 8.27 milyar dolara ulaştığını, Kral Selman Yardım Merkezi’nin 86 yerel ve uluslararası ortağıyla ülkenin tüm bölgelerinde gıda güvenliği, beslenme, sığınma evi, sağlık, toplum desteği, çevre sağlığı gibi 161 projeyi hayata geçirdiğini kaydetti.

Merkez’in ayrıca Yemenli çocuklara yönelik eğitim, gıda güvenliği, sağlık, beslenme ve hijyen alanlarında 80, Yemenli kadınlara yönelik da aynı alanlarda 68 proje gerçekleştirdiğini aktardı. Rabia ayrıca Suudi Arabistan’ın Yemen’de kolera salgınını önlemek için büyük bir çaba harcadığını da sözlerine ekledi.

550 tonluk konvoy gönderildi

Yemen Nüfus ve Sağlık bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’e 76 milyon doların üzerinde destek sağladı. Merkez ayrıca, Yemen’in veba salgınıyla mücadelesi için tüm bölgelere arasında tıbbi yardımın da olduğu 550 tondan daha fazla malzeme taşıyan konvoy gönderdi. Bölgedeki örgütler sayesinde iyileşme oranının % 99.5’e ulaştığı belirtiliyor.

Rabia, Suudi Arabistan’ın bölgedeki grupların her türlü ihlallerine rağmen mevcut krizi aşabilmesi için Yemen halkına insani yardım hizmeti sunmaktan hiçbir zaman vazgeçmediğini belirterek kendi varlığının ne kadar önemli olduğunun bilincinde olduğunu söyledi. 2015-2017 tarihleri arasında militanlar tarafından, BM’ye bağlı yardım örgütlerine yönelik çoğu öldürme, kaçırma, yağmalama ve ofislerin kapatılması gibi eylemlerin gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. Ayrıca militanların Yemen’de 165 yardım konvoyu ve 628 yardım gemisine saldırdığını belirtti. Bu durumun insani yardımları engellediğini kaydetti. Kanunların ihlal edildiğini vurguladı.

Kral Selman Yardım Merkezi, uluslararası toplumların ve BM’nin militanların insani yardımları engellemesine ve 20 binin üzerinde Yemenli masum çocuğun savaş aracı olarak kullanmasına karşı sorumluluklarının önemini vurguladı. Merkez’in söz konusu çocuklardan 2000’ine yardım verdiğini ve barındırdığını kaydetti.