Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabia: Yemenlilere yardımı Husiler engelliyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kral Selman Merkezi İnsanî Çalışmalar ve Yardım Müdürü Abdullah er-Rabia, merkezin yaptığı yardımların ulaştırılmasının Husiler tarafından engellendiğine işaret ederek Yemenliler arasında ayrım yapmadan yardım desteğinin devam ettirilmeye çalışıldığını vurguladı.

Dün BM Brüksel Ofisi’ni ziyaret eden er-Rabia Yemen ve Suriye halkına yapılan yardımlarda Suudi Arabistan’ın büyük gayretlerinin olduğunu ifade etti. Ayrıca yardım yapılan bölgelerdeki halkın ve onlara yardım eden BM yetkililerinin büyük sınırlamalarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

“Avrupa’yla işbirliğinde yeni ufuklar açılmalı”

Kral Selman Yardım Merkezi Müdürü er-Rabia Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Avrupalıların bu konudaki gayretlerini vurguladı. Rabia “Avrupa’yla işbirliğinde yeni ufuklar açılmalı. Avrupalılar, Suudi arabistan’ın yönetiminde yürütülen, Yemenlilerin mutlu ve güvenli bir şekilde ülkelerine dönmeleri için kanunlara riayet edilen bir ortam oluşturma, Yemen halkına yardımları artırma gayretlerine büyük bir önem gösteriyor. Başlangıç olarak da BM, İngiltere ve Amerika arasındaki yardımlaşma anlaşmalarına benzer şekilde Kral Selman merkezi ile anlaşma yaptı.” açıklamasında bulundu.

“Suudi Arabistan, Yemen’e yardım elini uzatan ilk ülkedir”

Rabia, “Suudi Arabistan asırlardan beri Yemen halkıyla olan ilişkisine tarihi, sosyal, dini açıdan bir komşu olarak bağlıdır ve her türlü zor şartlarda Yemen’e yardım elini uzatan ilk ülkedir. Yemen’in güney kuzey olarak bölünmüş olmasına aldırış etmeksizin, hiç bir ayrım yapmaksızın bütün bölgelere yardım ulaştırıyor. Merkezimizin şimdilik 153 projesi var , bu projeler kadın ve çocukları korumaya ve Husi milislerin asker olarak aldıkları çocukların eğitilmesi ve kurtarılması konusuna odaklanmış durumda. Bizi rahatsız eden Husilerin dışarıdan aldıkları yardımla yaptığımız yardımların ulaştırılmasında engel teşkil etmeleri. Bütün dünyaya Husilerin insan hakları ihlalleri yaptıklarını ve yardımlara engel olduklarını duyurmak istiyoruz” dedi.

Rohingya krizi ile ilgili olarak ise merkezden büyük bir ekibin bölgeye ulaştığını ve azınlıktaki Rohingyalara yardım sağlamaya başladığını, Uluslararası Toplumun Burma hükümetinin kararlarına karşı durmasını ve Rohingyaların tekrar ülkelerine güvenli bir şekilde dönmesini ümit ettiklerini söyledi.

Suudi Arabistan’da 291 bin Suriyeli mülteci yaşıyor

Merkez Müdürü Rabia, Suriyeli sığınmacılara yardımlar hakkında, Suudi Arabistan’da bulunan merkezlerin Suriyelilere kucak açtığını ve onlara yardım için programlar yapıldığını ayrıca ülkelerinde 291 bin Suriyeli Sığınmacının güven içinde yaşadıklarını ifade etti.

Brüksel’deki Suudi Arabistan elçisi Abdurrahman bin Selman el-Ahmed Şarkul Avsat’a “Rabia’nın BM’ye yaptığı ziyaretin, Kral bin Selman insanî yardım merkezi ile BM uluslararası örgütü ve Belçika hükümeti ile olan etkileşimi güçlendirdiği açıklamasında bulundu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts

Follow Me:
FacebookGoogle PlusYouTube