Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabıta Başkanı, İtalya’da dini, siyasi ve entellektüellerle görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Dr. Muhammed el-İsa, İtalya’nın batısındaki Toskana eyaletinde, siyasiler, din adamları ve entellektüellerle biraraya geldi.

Yetkililerle, Medeniyet İşbirliği ve İtalya Müslümanlarının kültür alışverişine dair istişarelerde bulunan İsa, Müslümanların İtalyan toplumuna katılımına dair fikirlerini aktardı.

Avrupa aydınlanmasının anavatanı olarak bilinen ve Leonardo Da Vinci ile Michelangelo gibi aydınların yetiştiği Toskana eyaletinde temaslarını gerçekleştiren İsa, ‘İtalya müslümanlarının toplumsal katılım noktasında örneklik teşkil ettiğini’ dile getirdi.

Toskana’daki temasları kapsamında, dini liderler, Avrupa Üniversitesi ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ile görüşen İsa, radikalizme karşı mücadelede iş birliği ve medeniyet açılımı gibi konularda görüş alışverişinde bulundu.

Avrupalı yetkililer ve din adamları, Dr. İsa’ya, Avrupa şehirlerinde çeşitli programlar düzenleme davetinde bulunurken, İtalya’nın San Sisto kenti Belediye Başkanı, İtalya Müslümanları için kültür merkezleri açılması teklifini iletti.

Rabıta Genel Sekreteri İsa, yetkililere teşekkürlerini sunarak, medeniyet işbirliği ve Müslümanların toplumsal katılımı için gösterdikleri çabaları takdirle karşıladığını ifade etti.