Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabıta, Cezayir Yüksek Dini Mercii ile işbirliği anlaşması imzaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir Millet Meclisi Başkanı Abdulkadir bin Salih, Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Dr. Muhammed el-İsa ile görüştü.

Yapılan görüşmede, ılımlı İslam kavramı ve radikal eğilimli örgütlerin bu kavramı işledikleri suçlara bahane olarak kullanmasına dair görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede bir konuşma gerçekleştiren Rabıta Genel Sekreteri el-İsa, İslami kavramların yıllar boyunca kötülüklerin yayılması, fikri sapkınlık ve suçlara karşı bir eğitim vasıtası olduğunu söyledi.

Cezayir Millet Meclisi ise görüşmeye ilişkin yayınladığı açıklamada, Cezayir İslam Yüksek Meclisi Başkanı Ebu Abdullah Gulamullah’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Rabıta ve Cezayir Yüksek Dini Mercii arasındaki işbirliğinin geliştirmeni yollarının konuşulduğu ifade edildi.

Öte yandan, görüşmede bir konuşma gerçekleştiren Cezayir Millet Meclisi Başkanı Abdulkadir bin Salih, Cezayir’in terör ve radikalizm tecrübesine ve bu tecrübeden çıkış yolunda harcadığı çabalara değindi.

Rabıta Genel Sekreteri el-İsa ise İslam dinini manipüle etme çabalarına karşı İmam ve Hatip yetiştirme programlarının gerekli fikri altyapıyı kurmasının önemine değindi.

Başkent Cezayir’de gerçekleştirilen görüşme sonrası Rabıta ve Cezayir Yüksek İslam Meclisi arasında, terör ve radikalizme karşı mücadele, nefret ve şiddet söylemlerinin yok edilmesi, ilmi faaliyetler düzenlenmesi ve İslam alimlerinin ılımlı söylemi, karşılıklı merhameti ve diyaloğu yayma çalışmalarına ilişkin bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Rabıta adına anlaşmayı Dr. el-İsa imzalarken, Cezayir Yüksek İslami Meclisi adına ise imzayı Abdullah Gulamullah attı.