Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabıta, Endonezya’daki deprem mağdurları için yardım kampanyası başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lambok/Endonezya

Dünya İslam Birliği (Rabıta), Genel Sekreteri Dr. Muhammed Abdulkerim el-İsa’nın talimatıyla, Endonezya’nın güneydoğusundaki Lambok Adası’nda yaşanan deprem nedeniyle meydana gelen maddi ve manevi zararın yerinde tespiti ve sağlanabilecek yardımların belirlenmesi için bölgeye bir heyet gönderdi.

Dr. İsa, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Rabıta’nın insani yardım konusunda acil eylem planlarına sahip olduğunu belirterek, dünyadaki bütün mağdurlara ayrım gözetmeksizin yardım ettiğini dile getirdi.

Rabıta’ya bağlı Dünya Gıda, Sağlık ve Kalkınma Kurulu Genel Sekreteri Dr. Abdulaziz Bin Ahmed Serhan ise yaptığı açıklamada, Endonezya’daki afet bölgesine Rabıta ekibinin, afetzedelerin bulundukları yerde acil ihtiyaçlarının belirlenmesi için çalışmalarını sürdürdüğünü ve ilk yardımları organize ettiğini söyledi.

Uluslararası raporlara göre, Endonezya’nın Lambok Adası’nda meydana gelen depremin, çok sayıda insanın ölümüne, bin 300 kişinin yaralanmasına ve 400 bin kişinin evsiz kalmasına sebep olduğunu belirten Serhan, raporlara göre, deprem bölgesinde 342 milyon dolarlık maddi zarar meydana geldiğini ve arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.