Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabıta Genel Sekreteri IORWD Acil Durum Merkezi’nin açılışını yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslâm Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdulkerim el-İsa, Uluslararası Yardım, Refah ve Kalkınma Organizasyonu’nun (IORWD) Acil Durum Merkezi’nin açılışını yaptı.

Cidde’deki Acil Durum Merkezi, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) ve BM Uluslararası Afet Risk Azaltma Stratejisi (UNISDR) gibi uzman ajanslar tarafından yayınlanan en son güncellemeleri ve raporları bir araya getirecek.

Rabıta’ya bağlı IORWD’nin Genel Sekreteri olan Dr. Abdulaziz Ahmed Sarhan, söz konusu açılışta, merkezin felaketlerle başa çıkma ve bu felaketlerden etkilenen tüm devletlerin ihtiyaçlarını karşılamadaki rolü ve işlevleri hakkında bilgi verdi.

Merkezin uyarı gözlemevlerine katılacağını aktaran Sarhan, her ofis için acil durum çalışmasıyla ilgili bir veritabanı kurulacağını, böylece dış ofisin afet bilgileri sağlayanlarla irtibat takibinin kolaylaştırılacağını, ihtiyaçları izlemek ve değerlendirmek üzere gönüllü acil durum ekibinin gönderileceğini ve acil durum müdahale planının hazırlanmasında ofise destek olunacağını söyledi.

Rabıta Genel Sekreteri Şeyh el-İsa ise, yürütülen çabalara ilişkin teşekkür ve takdirlerini ifade ederek, IORWD’ün uluslararası çapta profesyonelce planlanmış hedef ve programlara uygun olarak, dünya genelinde felaketlerden etkilenen ve insani yardıma muhtaç olanların hizmetinde önemli adımlar attığını söyledi.