Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabıta Genel Sekreteri İsa: Suudi Arabistan, yolsuzlukla mücadele çok ciddi rol oynuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği (Rabıta), Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdülkerim el-İsa, Suudi Arabistan’ın yolsuzlukla mücadeledeki çabalarında, Peygamber efendimizin (s.a.v.) fesada karşı (yolsuzlukla) mücadele yaklaşımını benimsediğini açıkladı.

Suudi Arabistan, yolsuzlukla mücadelede ciddi bir rol oynuyor

Suudi Arabistan’ın yolsuzlukla mücadelede çok büyük ve ciddi bir rol oynadığını belirten İsa, ‘Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü’nde, Suudi Arabistan Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, ‘yolsuzluk’ sözlüğünün, radikalizm örneğinde olduğu gibi ‘dinde yolsuzluk’ kavramı gibi birçok anlamı içerdiğine dikkat çekti.

Yolsuzluğun, aynı zamanda ahlak boyutuna uzanacağına da dikkat çeken İsa, adaletsiz uygulamalar ile ‘adalet değeri’ kavramının bozulacağını söyledi.

“Yolsuzlukla mücadele, ülke reformunun bir ölçüsüdür”

Yönetim ve parayı etkileyen yolsuzluğun, yalnızca mali yolsuzluklar olmadığını ifade eden İsa, bunların çoğunun idari yolsuzluk olduğuna da dikkat çekti.

İsa, yolsuzlukla mücadelenin ülkelerin reformunun bir ölçüsü olduğunu, bu nedenle yolsuzlukla mücadelede, prosedürlerin kolaylaştırılması, bürokrasinin ortadan kaldırılması ve şeffaflığın teşvik edilmesi gibi önlemler alınması gerektiği söyledi.

“Yolsuzluk konusunda cezai bir sınıflandırma yapılmalı”

İdari hoşgörü ve zayıflığın da mali yolsuzluğa neden olduğunu belirten İsa, yolsuzlukla ilgili hırsızlık, zimmet, idari hata ve yozlaşma gibi konularda cezai bir sınıflandırma yapılmasını istedi.

Yolsuzluğa, sistematik boşluklar, prosedürler, bazı icra usullerinin şeffaf olmaması, şikayetlerin dikkate alınmaması, bürokrasi gibi sorunların neden olduğunu söyleyen İsa, prosedürler her genişlediğinde yolsuzluğa bir kapı açıldığına ve yolsuzlukla mücadele mevzuatının sıkı bir şekilde uygulanması gerektiğine vurgu yaptı.