Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabıta Genel Sekreteri İsa, Uluslararası Galileo Ödülü’nü aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri (Rabıta) Şeyh Dr. Muhammed el-İsa’ya yürüttüğü çalışmaların başarısı ve uluslararası alanda barışın sağlanmasına yönelik attığı adımlar nedeniyle Galileo Ödülü verildi.

Uluslararası Galileo Vakfı, Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri (Rabıta) Şeyh Dr. Muhammed el-İsa’yı 2018 yılı Galileo Uluslararası Ödülü’ne layık gördü. Ödül, İtalya’nın Floransa kentinde düzenlenen törende takdim edildi. Vakıf, İsa’nın ödülü İslami çalışmalardaki özeni ve uluslararası düzeyde elde ettiği başarılar için aldığını ifade etti.

Galileo Vakfı, uluslararası barışın güçlendirilmesi ile din ve medeniyet uzlaşısı konularında bu yılın adayının göstermiş olduğu öncü role övgüde bulundu. Ayrıca evrensel insani değerler konusundaki çalışmalarının medeniyetler çatışmasının yerini diyalog, anlayış ve iş birliğinin almasına katkıda bulunduğunu ifade etti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Vakıf aynı zamanda birçok ülkede çeşitli din ve kültüre tabi olan kişilerin ve kurumların insanlığın evrensel mirasından yararlanmaları için programlar ve inisiyatifler aracılığıyla çağrıda bulunan Rabıta’nın çalışmalarını da takdir etti.

Dr. el-İsa törende yaptığı konuşmada seçkin din, siyaset ve düşünce adamları ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Milletler arasındaki farklılıklara rağmen barış ve uzlaşı arzusuyla insanları bir araya getiren ortak paydalara bağlı kalmanın önemine dikkat çekti. Dr. el-İsa, farklı kültür ve dinlerden kimselerin bir araya gelerek gerçekleştirdikleri bu tür toplantıların bilgeliğin, muhabbetin, samimiyetin ve iyi niyetin şiarı olan şeffaf iletişime ihtiyacı gösterdiğini vurguladı.

İsa, barış ve uzlaşı söz konusu olduğunda, kişisel emellerin, maddi ve siyasi çıkarların, hak ve özgürlükleri koruyan çitler için tehdit unsuru olduğunu belirtti. Zaferinin uygarca olması şartıyla haklı ve adil olanın üstünlüğünü ve güçlülüğünü vurguladı.

Sadece güçlü olduğu için haksız bir şekilde galip olanın, kendi güvenliğini tehlikeye atan nefretini, önce kendi içinde yeşerttiğine ve sonra dışarıya taşırdığına dikkat çeken İsa, bu kimselerin er ya da geç büyük bir kayıp ve ağır bir yenilgi ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Acımasız materyalizmin ahlak ve değer mantığıyla ilgilenmediğine atıfta bulunan Genel Sekreter, Nazi ırkçılığını ve insanlığa karşı işlediği suçları örnek göstererek insan barbarlığının ortaya çıkmasını engellemek için durumu geçiştiren ya da hafife alan, uluslararası toplumu ve etki alanlarını daraltan manevi liderleri farkındalığa ve bilinçli olmaya davet etti.

İsa, dini aşırılık yanlısı, mezhep merkezli, partizan ve değerleri hiçe sayarak politik pragmatizmin uğursuz yükselişine yön veren kimselerin nihayetinde kendi varlıklarını tehlikeye atacaklarına işaret ederek tarihteki acıyla nihayetlenen ve ders alınması gereken olaylara atıfta bulundu.

Rabıta Genel Sekreteri, genetik dokunun oluşumuna önde gelen eğitim ortamı olarak işaret ettiği aileden ve okuldan başlayarak gelecek nesillerin ortak değerlerin bilinciyle yetiştirilmesi için yatırım yapılmasını istedi. “Özellikle değerler ve barış içinde arzulanan nesillerin geleceği söz konusu olduğunda, okul ve aile bunun en önemli garantörleridir” ifadesini kullandı.
Uluslararası Galileo Ödülü

Galileo Ödülü, 1616 yılında engizisyon mahkemesi tarafından dini sapkınlık suçlamasıyla mahkum edilen İtalyan astronom, matematikçi ve fizikçi Galileo Galilei’nin anısına veriliyor. Vatikan, Galileo’ya yapılan yanlışı telafi etmek için Vatikan duvarlarına 2008 yılının mart ayında Galileo’nun büstünü yerleştirdi.

Ödül törenine ilgi yoğundu

Liderleri adına ödül törenine katılan İtalya’daki Müslüman topluluk, önemli bir dönüm noktasına sahne olan bugünde Rabıta Genel Sekreterliği’nin çatısı altında İslami hizmetlere yaptığı öncülükten dolayı övgüde bulundu. Yapılan yorumlar terörü yahut kirli ideolojileri bahane eden karalama kampanyaları ve özellikle Batı ülkelerindeki aşırı sağcı gruplar karşısında İslam dinin gerçeklerinin bu sayede gün yüzüne çıktığı yönündeydi. Dünya İslam Birliği’nin sesinin gücünün, küresel hitabının, güvenilir ve belgelenmiş içeriğinin ve Genel Sekreterliği’nin doğrudan katılımının, İslam ve Müslümanlar aleyhine yürütülen karalama kampanyalarının ve olumsuz algıların karşısında bilge bir silah haline geldiği kaydedildi.