Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabıta Genel Sekreteri İsa’ya ‘Ilımlılık ödülü’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cidde: Şarku’l Avsat

Dünya İslâm Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdulkerim el-İsa, kültürel ve dini açıdan farklı olanlarla konuşurken, iyi niyete bağlılık ve İslami söylemin içeriğine bağlı kalma çağrısında bulundu.

Mekke Valisi Prens Halid El Faysal, Cidde’de bulunan Kral Abdulaziz Üniversite’sinde düzenlenen törenle, Rabıta Genel Sekreteri ve Fikir Savaşı Merkezi’nin Genel Müdürü Dr. Muhammed Abdulkerim el-İsa’ya ‘2018 Ilımlılık Ödülü’nü takdim etti.

Törende konuşan Rabıta Genel Sekreteri el-İsa, kültürel ve dini açıdan farklı olanlarla konuşurken iyi niyete, bağlılık ve İslami söylemin içeriğine ihtimam gösterme çağrısında bulundu.

El-İsa, “Hepimiz adalet ve değerler sisteminde ılımlı olmaktan şeref duyuyoruz. Bu, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın siyasetinin bir göstergesidir. Hepimiz bu akşam, meşru ve ulusal ılımlılığımıza hizmet etmeye adanmış, övgü ve duaya layık bu büyük liderlere takdir ve minnetlerimizi sunuyoruz. Bu ödülle onurlandırıldım. Uluslararası forumlarda, Suudi ılımlılık yaklaşımına vurgu yapıldığında mutlu oluyordum. Evet, Suudi Arabistan ılımlılığını, sadece bir takım platform, uluslararası forum, girişim ve pratik programlar aracılığıyla taşımadı. On yıldan uzun bir süredir dini, fikri ve insan hakları konularında da bunu uyguladı” diye konuştu.

Dini ve diğer boyutlarda medeniyet çatışmasına değinen el-İsa, “Bu tarihin bazı sahnelerini işgal etti. Hırsızlık ve nefret. Adalet ve anlayış, birlikte yaşama ve işbirliği değerlerini işgal etti. Bizler genel olarak, özellikle dini ve entelektüel kavramlarımız itibariyle İslam’ın boyutlarını idrak ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kral Abdulaziz Üniversitesi Rektörü Dr. Abdurrahman Ubeyd el-Yubi bir konuşma yaparak, “Dr. el-İsa, Suudi Arabistan’ın ılımlılık alanındaki rolünü vurgulamak için yürüttüğü uluslararası çabalarıyla bu ödülü hak etti” diyerek kendisini tebrik etti.

Dr. Muhammed Abdulkerim el-İsa’nın ılımlılık, itidal ve İslam’ın hakikatlerini yayma, radikalizmle mücadele ve yargı alanındaki çabaları sebebiyle kendisine bu ödülün layık görüldüğü ifade edildi.

Rabıta’ya katılmasından bu yana İslam’ın hakikatlerini çarpıtmadan ılımlı bir şekilde yaymaya özen gösteren el-İsa, uluslararası alanda gerçekleştirdiği ziyaretlerle kısa bir sürede birçok başarı elde etti.

Genel Sekreter, Arap ve Müslüman gençlerin sapkın düşünceleri destekleyen fikirlere karşı geniş çapta bir mücadele verirken, bu alanda gençlere yönelik olumlu pek çok katkısı oldu.