Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabıta: İslam, aşırılığı karşı barış çağrısıdır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Dr. Muhammed İsa, İslam’ın aşırılığı reddederek, bir arada yaşama ve barış çağrısı yaptığını vurgulayarak, farklılıkları, fikri ve dini çeşitliliği herkesin anlaması gerektiğini ve bu anlama kapasitesinin, farkındalığın yanı sıra, meşru hak ve özgürlüklere saygı düzeyini de yansıttığını belirtti.

İsa, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Terör ve Şiddetle Mücadele konusunda üst düzey danışman olan Douglas Padget ve yine Bakanlık’ta özgürlükler konusunda özel danışman olan Meryem Semintula ile Washington’da bir araya geldi.

“İslam, meşru özgürlükleri garanti altına alır”

Dinler adına uygulanan aşırılık, şiddet, nefretle mücadele ve İslamofobi konularının ele alındığı toplantıda söz alan İsa, Rabıta’nın, aşırılık ve terörizm kavramlarının yanı sıra, İslam’ın gerçek temelini açıklığa kavuşturma, hoşgörü ve barış çağrısı gibi çalışmalar yaptığını vurguladı. İslam’ın, meşru özgürlükleri de garanti altına aldığını ifade eden İsa, barışın değerini güçlendirmek için, Yaradan’ın yasalarındaki farklılık, çeşitlilik ve çoğulculuğa saygı duyma ve anlayış gösterme çağrısında bulundu.

Kültürel kimlik ve medeniyetin yanı sıra, dini ve fikri inançlar konusunda güçlü olmanın önemine işaret eden İsa, dünyadaki fikri ve dini etkili liderlerin rol model olması gerektiğine de değindi.