Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabıta ve Fas İslam Birliği arasında işbirliği anlaşması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği (Rabıta), Fas İslam Alimleri Birliği’nin katılımıyla uluslararası bağlantılarını güçlendiriyor.

Rabıta Genel Sekreteri Dr. Muhammed el-İsa, Dr. el-İsa, Fas’taki görüşmelerinde, büyük alimlerle görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede, radikalizm ve ayrımcı söylemlere karşı ‘Aydınlanmacı İslam’ söyleminin güçlendirilmesi gündeme gelirken, ortak çalışma mekanizmaları da ele alındı.

Muhammediye Alimler Birliği ile işbirliği anlaşması

Fas’ın başkenti Rabat’a ziyaret gerçekleştiren Rabıta yetkilileri, Fas’ın resmi kurumlarından biri olan Muhammediye Alimler Birliği ile işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında, ‘Aydınlanmacı İslam’ fikrinin revaç bulması için iki taraf arasında görüş alışverişi yapılması kararlaştırıldı.

Anlaşma, Rabat’taki şehitler meydanında, Fas Alimler Birliği Başkanı Ahmed Abbadi’nin davetiyle düzenlenen akşam yemeğinde, Abbadi ve el-İsa tarafından imzalandı.

Öte yandan, 3-4 Temmuz 2018 tarihinde, Rabat’ta gerçekleştirilen Rabıta-Fas Alimler Birliği ortak kongresine, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Lübnan, Gine, Suriye, Irak, Moritanya ve Eritre’den çok sayıda alim katıldı.

Kongrede, radikal fikirlere karşı mücadele ve bu fikirlerin üslendiği merkezlerin ortadan kaldırılması için yapılacak çalışmalar ele alınırken, iki fikir çalıştayı düzenlenmesi kararlaştırıldı. Alınan karara göre, söz konusu çalıştaylarda, ‘Radikalizm’e karşı mücadele ve bu konudaki tavsiyelerin yayılması’ ve ‘Radikalizm’e karşı mücadelenin yolları ve önündeki engeller’ başlıkları gündemi oluşturacak.