Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabıta’dan Afganistan ve Taliban için önemli çağrı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği (Rabıta), Afganistan’ın uzun süredir yaşadığı anlaşmazlıkların aşılarak barış ve uzlaşının sağlanması için hükümet ile Taliban arasında bir ateşkes kararı verildiğini belirtti.

Rabıta Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed el-İsa konu hakkında yaptığı açıklamada, İslam hukukunun çatışmaktan ve bölünmekten yana olmadığını vurgulayarak “Afgan halkının yüksek çıkarlarının, saygınlığının, büyük medeni ve insani mirasının korunması her şeyden önce gelir” dedi.

Taraflara, aralarındaki tüm anlaşmazlıkların üstesinden gelmek için anlamlı ve yapıcı diyaloglarını sürdürme çağrısında bulunan Muhammed el-İsa, kan dökülmesinin engellemesi gerektiğini ifade etti. Afgan halkı için parlak bir geleceğin herkesin nihaî hedefi olmasına dikkat çeken İsa, dini, politik ve diğer diyalogların bilgelik ve doğru görüşle yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Rabıta Genel Sekreteri, İslam ümmeti ve bütün bir insanlığın, mantığın galip gelmesine ve çatışmaların üstünde olan menfaatlerin sağlanmasına şiddetle ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri ayrıca, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in ateşkesin sürdürülmesine büyük önem verdiğini, Afgan halkının barışının sağlanması için bu ateşkesi uzun süre devam ettireceğine olan inancın tam olduğunu ifade edildi.

Anlaşmazlıkları aşarak daha fazla uzlaşma yapma ve Afganistan’ın uluslararası sistemde layık olduğu konumu elde etmesi için işbirliği yapmanın önemine vurgu yapan Muhammed el-İsa, Selman bin Abdulaziz’in iyi bir örnek olan, İslami ve insani mesajını dikkate alarak kardeşçe talebi etrafında toplanılması çağrısında bulundu.