Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rabıta’nın Mina konferansında ‘merhamet ve hoşgörüye’ vurgu yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği’nin (Rabıta), Mina’da düzenlediği ‘İslam’da Merhamet ve Hoşgörü Kavramı’ başlıklı konferansa 76 ülkeden 500 alim ve düşünür katıldı. Konferansın katılımcıları, İslam ümmetine sundukları hizmetlerden dolayı Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a şükranlarını sundu.

Konferansta ümmetin vicdanında farkındalık yaratmak ve karşı karşıya kalınan sorunlara çözümler bulmak hedeflenirken, İslam’da merhamet ve hoşgörü kavramlarının öne çıkarılması ile dünyaya rahmet ve hayır getiren İslam’ın mesajının ümmetin düşünce, davranış ve tutumlarında istikrarlı bir şekilde temsil edilerek yaşatılabileceğine dikkat çekildi.

Rabıta Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdülkerim el-İsa, yaptığı açılış konuşmasında katılımcılara teşekkürlerini sunarak, merhamet ve hoşgörü kavramının İslam’da büyük kıymete sahip olduğunu dile getirerek, cehalet ve kibirden uzak durulması gerektiğini söyledi.

Genel Sekreter el-İsa tarafından açılan konferansta Suudi Arabistan Müftüsü Abdülaziz bin Abdullah Al Şeyh de bir konuşma gerçekleştirdi.

Abdullah Al Şeyh, Allah tarafından semâvî dinlerin sonuncusu olarak seçilen İslam dininin tüm insanlığa hayırseverlik, merhamet, iyilik ve bağışlayıcılık getirdiğini söyleyerek, bu dinin kıyamet gününe kadar her zaman ve mekanda Allah tarafından geçerli kılınacağını vurguladı.

Sudan Kur’an-ı Kerim Üniversitesi Rektörü Dr. Ahmed Said Selman ise, Kral Selman, Veliaht Prens ve Rabıta’ya teşekkürlerini sunarak başladığı konuşmasında, Rabıta’ya dünyanın her köşesinde gerçekleştirdiğini hizmetlerden dolayı övgüde bulundu.