Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Radikal Yahudi teröristlerin yeni jenerasyon açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Genel Güvenlik Servisi Şin Bet, ‘Tepe Gençliği’ adı verilen yerleşimcilerden iki çocuğun da aralarında bulunduğu ‘Fiyat etiketi/Price Tag’ gruplarının yeni hücrelerinin olduğunu sonunda ortaya çıkardı. Bunlar, ‘İsyan’ Örgütü olarak bilinen daha tehlikeli bir nesil oluşturuyorlar.

Bunu bir rapor halinde bildiren İsrail Haaretz gazetesi, “Bu ikinci jenerasyonun yetişmesi ile ilgili bildiri şiddetli Yahudi terörüne karşı bir uyarı niteliğindedir” dedi.

İsrail genel güvenlik servisindeki kaynaklar son aylarda meydana gelenlerin ‘İsyan örgütü için ikinci nesil’ olarak bakıldığını belirtti.

‘İsyan’, Batı Şeria’daki bölgelerde bulunan bir Yahudi terör örgütüdür. Örgüt üyeleri tahliye edilmeden önce Nablus yakınlarında ‘Baladim’ ismi verilen yerleşim merkezinde toplanıyorlardı. Bu örgütün ilk jenerasyonu Duma köyündeki Devabiş ailesinin evini yakmak, aileden 3 kişiyi katletmek ve Celile denizi kıyısındaki ‘Ekmek ve Balıkların Çoğaldığı Mucize Kilisesi’ni kundaklamak gibi suçların sorumlusuydu.

İsyan terör örgütü mensupları, Filistinlilere Yahudilerin olmayan dini mekanlara, İsrailli Barış Savunucularına, aynı şekilde İsrail ordusundaki asker ve subaylara saldırıyorlar.

Ordu kuvvetleri yasadışı yerleşim merkezi olan Baladim’i boşaltmıştı. Böylece terör faaliyetlerinin sona erdiği düşünüldü. Fakat Şin Bet, son zamanlarda gerçekleştirdiği gözaltı operasyonlarının ‘İsyan’ örgütüne dair unsurların geri döndüğünü ortaya çıkardığını belirtti. Bu kişiler terör faaliyetlerini gerçekleştirmek için bir araya gelmiş genç Yahudi çocuklardır.

İsrail Güvenlik Servisi kaynaklarına göre, İsrail Güvenlik kuvvetlerinin sorunsuz geçen tahliye işleminin ardından geçen şubat ayında Amona yasadışı yerleşim merkezinin tahliyesi, örgüt üyelerinin terör eylemlerine devam etmek için geri dönmesi hususunda bir dönüm noktası oldu. İsrail Güvenlik Servisi kaynakları, “O zamandan beri Filistinlilere, solcu eylemcilere ve askere karşı saldırıların arttığını” belirtti.

Şin Bet bu dönemde, eski aktivistlerin yanında onlara katılan yeni aktivistlerle birlikte meydanlara geri dönmeye başladıklarını belirterek, yeni aktivistlerin Şin Bet’in yöntemlerini bilmediğini ve yapılanma faaliyeti için isteklerinin olduğunu ekledi. “Onların eski aktivistler gibi korku ve tereddütleri yok” dedi. Örgütün lideri, aşırı sağcı din adamı Meir Kahane’nin torunu Meir Ettinger’dir. Önceden, devleti yıkmak ve Yahudi ittifakı için bir kaos oluşturmaya dair planları bulunduğu sırada tutuklanmıştı.

Şin Bet’e göre, bu terör örgütü Amona’nın tahliyesinin ardından Hawara bölgesindeki iki aracı kundaklamak, Filistin Burin köyünü yakmak, Kudüs’teki İspanyol Konsolosluğu ve Kudüs’teki Birleşmiş milletler bölgesi yakınlarında diplomatik bir araca zarar verme girişimi gibi birçok saldırı gerçekleştirdi. Şin Bet servisindeki yetkililer, örgüt üyelerinin sistematik olmayan gelişigüzel tasarruflarına rağmen, yeni örgütün her halükarda daha tehlikeli olacağına inanıyorlar.

Haberi alan İsrail kaynakları, Şin Bet servisinin bu örgütü durdurmak için çalıştığını belirtti. Ordu Bakanı Avigdor Liberman’ın onayıyla Batı Şeria’ya veya Kudüs’e ulaşmalarını engellemek için örgüt unsurlarına karşı 28’i geçerli 47 idari emir çıkarıldı. Onlara karşı idari emirleri çiğneyenlerden 5’i şartlı tahliyelerinin reddedilmesinin ardından tutuklandı.