Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Radyoaktif sızıntı nedeniyle Budapeşte Havalimanı trafiğe kapatıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Macaristan Afet Yönetim Kurumu Sözcüsü Marton Hajdu, Rusya’dan Macaristan’daki bir araştırma laboratuvarına gönderilen radyoaktif maddeyi içeren özel kurşun konteynerin çatlaması nedeniyle tüm konteynerin ısındığının fark edilmesinin ardından Budapeşte Havaalanı’nın bir süre kapatıldığını açıkladı.

Reuters’a açıklamada bulunan Hajdu, “Sağlığa zararlı bir madde çevreye yayılmadı. Hızlı bir şekilde araştırma yapılmasını kolaylaştırmak için Terminal 2B kapatıldı” dedi.

8 uçuş ertelendi

Budapeşte Havaalanı Sözcüsü Laszlo Kurucz ise, havaalanının sabah 7.30 ile 10.30 arasında kapatıldığını söyleyerek, sadece 8 uçuşun bu durumdan etkilendiği bilgisini verdi.

Macaristan resmi haber ajansı MTI’nin haberine göre, radyoaktif madde özel kargo uçağıyla değil, normal yolcu seferlerinin gerçekleştirildiği bir uçağın bagaj bölümünde taşındı.

Radyoaktif maddeyi laboratuar için Rusya’nın Dimitrovgrad şehrinden sipariş eden Macar şirketi Izotop Kft yetkilisi Gabor Kaszas, nakliyatın tüm önlemler alınarak gerçekleştiğini vurgulayarak konteynerin ısınmasının normal olduğunu öne sürdü.

Havaalanındaki Reuters fotoğrafçıları, itfaiyecilerin aprona park edilmiş bir Türk Hava Yolları (THY) uçağına girdiğini görüntüledi.

Fakat, ne havaalanı ne de Afet Yönetim Kurumu, söz konusu uçuşunun THY tarafından gerçekleştirdiğini doğruladı.

Havaalanının web sitesinde, İstanbul’dan kalkan TK1037 sayılı THY uçağının, 2B terminalinin kapatılmasından hemen önce 19.07’de Budapeşte’ye iniş yaptığı görüldü.