Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rahip Brunson hakkında ilk kez konuşan Erdoğan’dan Washington’a yaptırım uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve Pentagon’dan gelen Rahip Andrew Brunson ile ilgili açıklamaların ardından ilk kez konuştu.

Rahip Brunson hakkında Trump’ın Twitter üzerinden paylaştığı mesajlarla artan gerilimin ardından konu hakkında ilk kez konuşan Erdoğan, “Türkiye’ye yaptırımlarla geri adım attıramazlar” diyerek ABD’yi uyardı.

Erdoğan, “ABD, tutumunu değiştirmediği sürece Türkiye gibi güçlü ve samimi bir ortağı kaybedeceğini unutmamalı” dedi.

İki NATO üyesi ülke arasındaki ilişkiler, İzmir’deki bir Protestan kilisesini yöneten Rahip Branson’un tutuklanmasının ardından gerildi.

Terör örgütlerine casusluk yaptığı suçlamaları ile iki yıldır cezaevinde bulunan Rahip Branson, geçtiğimiz Çarşamba günü ev hapsine alındı.

Trump, mahkeme kararının ardından Branson’un derhal serbest bırakılması istemiş ve ABD’nin Türkiye’ye Branson’un tutuklanması sebebiyle ciddi yaptırımlar uygulayacağına dair uyarıda bulmuştu.

İki ülke arasındaki ilişkiler, Washington’un Türkiye’nin bir terör örgütü olarak gördüğü PKK’yı desteklemesi ve Pensilvanya’da yaşayan Fethullah Gülen’i iade etmemesi gibi bir dizi konu sebebiyle gerilmişti.

Ankara, Gülen’i Erdoğan’ı devirmek için gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin arkasında olmakla suçluyor.

Bununla birlikte ABD merkezli Washington Post gazetesinin, geçtiğimiz Cuma günü yayınladığı haberde, Ankara ile Washington arasında Rahip Branson’un serbest bırakılması karşılığında İsrail’de tutuklu bulunan Ebru Özkan’ın serbest bırakılması için bir anlaşma yapıldığını belirtilmişti. 27 yaşındaki Ebru Özkan, terör örgütü için yüzlerce dolarlık fon transferi gerçekleştirme suçlamasıyla, bir aydan uzun sürerdir tutukluluğunun ardınan, 16 Temmuz’da Türkiye’ye döndü. Washington Post, anlaşmanın ‘Trump’ın şahsi girişimleri ile’ gerçekleştiğini, ancak Rahip Branson’un ev hapsine alınmasıyla çöktüğünü aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Afrika’ya yaptığı ziyaret sırasında gazetecilerle bir araya geldi. Burada gazetenin haberine yanıt veren Erdoğan, “Dışişleri Bakanımız aracılığıyla, Ebru Hanım’ın İsrail’den çıkışına yardımcı olunması iletilmiştir. Ebru serbest bırakılmış ama pasaportuna el konulmuştu. ABD’lilere pasaportunun verilerek Türkiye’ye dönüşüne yardımcı olabileceklerini söyledik. ‘Karşılığında Brunson’u vereceğiz’ demedik” şeklinde konuştu.

Rahip Branson, Ankara’nın terör örgütü olarak tanımladığı Fetullah Gülen liderliğindeki Gülen hareketiyle irtibatlı olduğu ve PKK lehine casusluk şeklindeki suçlamalar sebebiyle 35 yıla kadar hapsi isteniyor.

ABD’li yetkililer, rahibin masum olduğunu söylerken, Branson suçlamaları reddediyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz Eylül ayında Washington daha önce reddettiği Türkiye’nin Gülen’in teslim edilmesi teklifini kabul etmesi halinde, Türkiye’nin Branson’u serbest bırakabileceğini söylemişti.