Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rahip Brunson krizi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İzmir’de küçük bir protestan kilisesinin papazı Amerikalı Andrew Brunson, 23 yıl sonra kendisini Türkiye’de darbe girişimi yapan Fethullah Gülen liderliğindeki “Hizmet” hareketiyle irtibatlı olduğu ve PKK lehine casusluk yaptığı gibi tehlikeli suçlamaların ortasında buldu.

1968 doğumlu rahip,Türkiye doğumlu olan iki çocuk babası. Türkiye’de daimi ikamet başvurusu yapmaya hazırlanan Brunson, 35 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. Bu dava Ankara ile Washington arasındaki krizi derinleştirdi ve Pensilvanya’da yaşayan Gülen’in iadesi için pazarlık konusu haline geldi.

Trump: Muhteşem bir Hıristiyan

Kilisesine sadece 25 kişinin tabi olduğu Brunson, 9 Aralık 2016’da gözaltına alındı ve o tarihten beri tutuklu bulunuyor. Brunson’un tutuklanması onu ”Muhteşem bir Hıristiyan, aile babası ve harika bir insan’” olarak niteleyen Amerikan Başkanı Donald Trump’ı kızdırmış ve defalarca Recep Tayyip Erdoğan’dan serbest bırakılmasını istemişti.
Yapılan üç duruşmanın ardından mahkeme Papaz Brunson için adli kontrolle ‘ev hapsi’ kararı verdi. Bu karar Washington’u son derece kızdırırken Trump, ‘Türkiye’ye şiddetli yaptırım’ uygulama tehdidine bulundu.

Erdoğan geçtiğimiz yıl eylül ayında Washington’a Gülen’in kendilerine teslim edilmesi karşılığında Brunson’u serbest bırakma teklifinde bulunmuş ancak teklif reddedilerek rahibin serbest bırakılması konusunda baskı yapılmıştı.

Brunson’un vatanına iade edilmesi çabalarında Amerika, geçen yıl Erdoğan’ın Amerika ziyareti sırasında 11 özel koruması hakkında açılan davayı düşürdü.

Brunson aleyhindeki iddianamede, papazın Gülen hareketinin liderlerinin takma isimlerini bildiği ve onlarla görüştüğü, İzmir’deki Diriliş kilisesinde Gülen ve PKK’yı öven tahrik edici konuşmalar yaptığı ve İzmir’de Kürtlerin yaşadığı bölgelerde “Kürt Mesih Kilisesi” kurduğu suçlamalarına yer veriliyor.

Kobani’ye gitmiş

İddianamede Brunson’a ait cd’lerde Gülen hareketinin toplantılarına katıldığı ayrıca Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’ye defalarca gittiği de görülüyor.

Şarku’l Avsat’ın elde ettiği bilgilere göre Brunson’a yönelik iddianamede papazın Amerikalı bir yetkiliye, darbenin başarısız olmasından duyduğu üzüntüyü bildirmesi de bulunuyor. Cep telefonunda bulunan bir mesajda şu bilgiler yer alıyor; “Türkiye’yi sallayacak olayların gelişmesini bekliyorduk. İsa Mesih’in dönüşü için şartlar oluştu. Darbe girişimi bir şok oldu. Türkler daha önce olduğu gibi orduya güvenecek, durum daha da kötüleşecek ve sonunda kazanan biz olacağız.”

İddianamede “Bir din adamı kisvesi altında Brunson’un faaliyetleri papaz statüsüyle hiç uyuşmuyor” ifadelerine de yer verildi.