Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rakka ve Deyrizor’da koalisyon saldırıları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rakka’nın güneydoğusunda DEAŞ ve PYD arasında çatışmalar yaşandı. DEAŞ, şehir merkezinin güneyindeki Hişam bin Abdul Malik mahallesindeki PYD’nin ilerlemesini durdurmayı çabalarken, koalisyon uçakları da aynı mahalledeki DAEŞ noktalarına saldırı düzenledi.

Yapılan bombardıman ile ilgili Kasiyun Haber Ajansı’na yapılan açıklamada, Rakka’nın batısındaki Nur Camisi’nin yer aldığı bölgeye çeşitli hava saldırılarının düzenlendiği ve kayıp sayısının netleşmediği belirtildi. Rakka 24 sitesi ise, evleri hedef alan koalisyon uçaklarının hava saldırısı sonucu 7 sivilin şehit olduğunu açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye’deki DEAŞ’ın ikinci kalesi Deyrizor’un doğusundaki koalisyon uçaklarının şehir meydanlarını hedef aldığı bombardımanda, çoğunluğunu çocukların ve sivillerin oluşturduğu en az 14 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İlk saldırı şehir merkezindeki bir pazarı, ikinci saldırı çocuk hastanesini, üçüncü saldırı ise sivillerin evlerini hedef aldı. Bu saldırılar üç evin yıkılmasına ve çevredeki diğer evlerde de maddi hasara sebep oldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dün yayınladığı raporda, şehir merkezlerini hedef alan hava saldırılarının yüksek ihtimalle koalisyon uçaklarının gerçekleştirdiğini bildirdi. Gözlemevi aktivistleri, 15 Temmuz sabah 05.30’da başlayan hava saldırısı sonucu, şehir merkezindeki kız okulunun ve sivillere ait evlerin hasar gördüğünü, 6’sı 18 yaşın altında olan 8 sivilin hayatını kaybettiğini, yaralıların durumunun ağır olduğunu ve şehit sayısının daha da artacağını açıkladılar.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk Kuvvetleri’nin YPG tarafından kontrol edilen Halep’in kuzey-batı kırsalında bulunan Afrin şehri çevresini hedef aldığını da sözlerine ekledi.

Dün, Suriye topraklarından yasadışı yollarla Türk topraklarına girmek isteyenlere, Türk Sınır Muhafızları tarafından müdahale edildi ve açılan ateş sonucu 5 kişi yaralanırken 1 kişi de hayatını kaybetti.

Gözlemevi kaynaklarına göre, İdlib’in batı kırsalı ve Lazkiye’nin kuzeyi, aralıklı olarak füze ve topçu saldırısına maruz kaldı.