Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rakka halkı ailelerinin cesetlerini defnediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin Rakka şehri sakinlerinden Sacid Selame, eşinin ve 3 çocuğunu cansız bedenini bulmak ümidiyle günlerdir toplu mezarın başında bekliyor.

DEAŞ’a karşı düzenlenen ABD destekli hava saldırısında babasını ve akrabalarını kaybettiğini söyleyen Selame, örgüt üyelerinin akrabalarını bilgisi olmaksızın defnettiğini ifade etti.

Kalplerinin mutmain olması için cesetlerinin toplu mezardan çıkarılarak belirli bir yere defnedilmelerini istediğini söyleyen Sacid Selame, başka bir toplu mezardan çıkan babasının cesedin daha önce defnettiğini belirtti.

Rakka’da DEAŞ’ın hezimetinin ardından 1 yıl geçmesine rağmen hala enkazların altından ve toplu mezarlardan cesetler çıkarılıyor.

2 bin 600’den fazla ceset bulundu

Rakka meclisine bağlı ilk müdahale ekibi başkanı Yasir el-Hamis, ekibin şimdiye kadar 2 bin 600’den fazla ceset bulduğunu bildirdi. Yerel kaynaklar Rakka sakinlerinin ailelerine ait cesetleri bulmak için bağımsız olarak yürüttükleri çalışmalarda daha fazla ceset bulduklarını söylüyor.

El-Hamis’in ekibi, çalışmalarını bir zamanlar halka açık bir park olan ve 800 ila bin 500 arasında cesedin bulunduğu tahmin edilen ‘Panaroma’da yoğunlaştırdı. Ekim ayından bu yana yürütülen çalışmalarda 233 ceset çıkarıldı. Rakka’da 9 adet büyük toplu mezarın olduğu tahmin ediliyor.

Çalışmaları yakından takip eden Selame, bölgede her biri yaklaşık 30 metre uzunluğunda 200 çukurun bulunduğunu söyledi.

Teslim alınmayan cesetler şehir mezarlığına defnediliyor

Bölge sakinleri, DEAŞ’ın saldırılardan önce toplu mezarları hazırladığını söyledi. El-Hamis, toplu mezarlarda DEAŞ militanlarına ait cesetlerin de olduğunu söyledi. Çalışmalarını sürdüren ekip, cesetlerin, cinsiyetinin, yaşının ve ölüm sebebinin belirlenmesinin ardından, akrabaları tarafından teslim alınmayan cesetleri şehir mezarlığına defnediyor.

Hava saldırısı sırasında evde olmadığını söyleyen Selame, saldırı sırasında bir önceki saldırıda yaralandığı için tıbbi yardım aldığını söyledi. Babasının hızla gömüldüğünü fakat enkaz altında kalan diğer kişilerin DEAŞ’ın kontrolü altındaki hastanelere nakledildikten sonra militanlar tarafından defnedildiğini söyledi. Elinde saldırıdan önce çekilen fotoğrafların olduğunu belirten Selame, eşini ve çocuklarının üzerindeki kıyafetlerden tanımayı umut ettiğini söyledi.