Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rakka’da aşiret liderine suikastı kim yaptı? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rakka kentinin en büyük aşiretlerinden Ufadila aşireti lideri Beşir Faysal Huveydi’nin cuma günü kentin doğusundaki Nur Camii yakınlarında aracının içinde uğradığı suikastın sorumlularına ilişkin çelişkili haberler geliyor.

Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) bir kaynak, konuya ilişkin açıklamasında, “Rakka’nın merkezindeki Nur Caddesi’nde bir kişinin aracının içinde öldürüldüğü bilgisini aldık. Cesedin Ufadila aşireti lideri Beşir Faysal Huveydi’ye ait olduğu ortaya çıktı. Başına ve ağzına iki kurşun sıkılarak öldürülmüş” dedi.

SDG göre suikastın sorumlusu DEAŞ

SDG’nin idari kolu Rakka Sivil Meclisi’nin açıklamasında, suikastın sorumlusu olarak DEAŞ gösterildi.

Huveydi’nin meclis üyelerinden biri olduğu ve kuruluşundan bu yana meclis çalışmalarına etkin bir şekilde katıldığına işaret edilen açıklamada, “Ufadila aşiretinin simgesi, ülkenin değerli şahsiyetlerinden ve Rakka Sivil Meclisi’nin önde gelen üyelerinden Şeyh Beşir Faysal Huveydi’nin suikast haberini büyük bir üzüntüyle almış bulunuyoruz. Kendisinin mecliste aktif bir rolü vardı” ifadesine yer verildi.

‘Suikastın arkasında DEAŞ’ın bulunduğu ihtimali uzak bir varsayım’

DEAŞ, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada suikastı üstlendi. Ancak Huveydi’nin ailesine yakın bir kaynak, suikastın arkasında DEAŞ’ın bulunduğu ihtimalini uzak bir varsayım olarak gördüğünü belirtti. Kaynak, “Şeyh Beşir, DEAŞ’ın Rakka’da hüküm sürdüğü dönemde bile burayı terk etmedi. DEAŞ’ın bu süreç zarfında onu öldürme imkanı vardı. Suikastın arkasında DEAŞ’ın dışında başka birilerinin olması imkan dahilinde” açıklamasında bulundu.

DEAŞ’ın sosyal medya üzerinden paylaştığı iddia edilen bildiriye dikkat çeken aktivistler, bildirinin örgütün haber ajansı AMAK’ta yer almaması nıve kullanılan ifadelerin örgütün üslubuna uymaması nedeniyle şüpheleri artırdığını belirtti. Aktivistler, örgütün daha önceki açıklamalarında sık kullandığı ‘vilayet’ yerine ‘şehir ’veya ‘il’ ifadelerinin kullanımına dikkat çekerek bildirinin sahte olduğu yorumunda bulundular.

“Suikastta SDG’nin parmağı var”

Rakka’daki aktivistler, suikastın Kürt istihbaratı tarafından düzenlendiğini savunuyorlar. Rakka Post internet sitesinde yer alan habere göre, bölge sakinlerinden Abdulhassun, “Suikastın üzerinde SDG’nin parmak izi var” dedi.

Olayın arkasında DEAŞ’ın olduğu iddialarına da değinen Abdulhassun, “DEAŞ’ın Rakka’da hüküm sürdüğü dönemde örgüt hiçbir aşiret liderini hedef almadı. Örgüt bunu yapmak isteseydi Rakka’da olduğu süreçte bunu herkesin önünde açık bir şekilde yapardı, susturucu da kullanmazdı” ifadelerini kullandı.

SDG, Huveydi’nin öldürüldüğü gece kentte sokağa çıkma yasağı ilan etti. DEAŞ’ın bölgeden çıkarılmasından bu yana kent yönetimi SDG’nin elinde bulunuyor.

2013 yılında kentteki otoritesini kaybeden Esed rejimi, Siyasi Güvenlik Şubesi görevlilerinin ölümünden sorumlu tuttuğu Huveydi hakkında tutuklama emri çıkardığı belirtiliyor.