Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rakka’da çatışmalar devam ediyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Rakka’nın DEAŞ’ın elinden geri alınması için başlattığı operasyonda kentin güneyindeki ilerleyişi sürüyor. Öte yandan Rakka’nın yüzde 60’ı DEAŞ’ın elinden geri alınırken, bölgede devam eden çatışmalarda da onlarca kişi hayatını kaybetti.

Londra’daki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, rejim yanlısı gruplar ve DEAŞ arasında çıkan çatışmalar doğrulanırken, yoğun çatışmalar ve bombardımanların ardından bölgedeki 2 köyün DEAŞ’ın elinden alındığı kaydedildi. Gözlemevi ayrıca yaklaşık 15 kişinin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

Menbiç Askeri Konseyi komutanı Ebu Ali Necm yaptığı açıklamada, SDG’nin Rakka’nın yüzde 60’ını kontrolü altına aldığını belirtti. Necm, kuvvetlerin; DEAŞ tarafından bölgeye yerleştirilen mayınlar, bubi tuzakları ve bölgedeki tüm zorluklara rağmen ilerlemeye devam ettiğini kaydetti.

Çatışmaların, uluslararası koalisyon uçaklarının, savaş bölgesine ve şehirdeki birçok bölgeye yönelik gerçekleştirdiği yoğun hava saldırılarıyla birlikte ilerlediği belirtildi.

Suriye Gözlemevi, çatışmaların başlangıcından bu yana en az 622 sivilin hayatını kaybettiğini belirtirken, 7 sivilin uluslararası koalisyon uçaklarının Rakka’daki bölgelere yönelik operasyonları sırasında öldüğünü kaydetti. Ayrıca 32 DEAŞ üyesi ve 6 SDG üyesinin de yaşanan çatışmalarda öldüğünü bildirdi.

Çatışmalar sırasında yaşanan insani krize de değinen Gözlemevi, bölgede gıda malzemesi sıkıntısı yaşandığına dikkat çekti. Bölgede var olan suyun yetersiz ve pirinç ve baklagiller gibi temel gıda malzemelerinin pahalı olduğunu kaydeden kurum, bölgedeki dükkanlara örgüt tarafından saldırılar yapıldığını ve malzemelerin çalındığı ifade edildi.

Öte yandan SDG resmi sözcüsü Talal Slaw, geçtiğimiz günlerde gazetelerde ve sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan kendisinin istifa ettiği yönündeki haberleri yalanladı. Slaw, “Hala işimin başındayım” diyerek, SDG genel komutanlığında bulunduğunu kaydetti.