Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rakka’da DEAŞ militanlarının geleceğindeki belirsizlik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Rakka’da ‘Şehid Adnan Ebu Emced’ adı altında DEAŞ militanlarına karşı bir operasyon düzenledi. SDG, teslim olmayan DEAŞ militanlarından bölgeyi temizleyene kadar savaşın süreceğini vurguladı. Bu sırada şehirde mahsur kalan 3 bin sivilin bölgen ayrıldığı da gelen bilgiler arasında. Bu arada yapılan anlaşmayla ilgili çelişkili bilgiler dolaşıyor. Özellikle şehirden gece ayrılan topluluğun içinde yabancı savaşçıların olup olmadığına dair bilgiler tutarsız.

SDG’nin saldırısı aşiret liderleri ile SDG arasında anlaşma sağlandıktan sonra gerçekleşti. Aracılar bu anlaşmanın DEAŞ tarafından canlı kalkan olarak kullanılan sivil halkı korumak için yapıldığını açıkladılar.

Öte yandan Fransız Gazeteciler ve Reuters haber ajansı Rakka Meclisi’nden Ömer Aluş’a verdiği bilgilere dayanarak bölgeden ayrılan kafile içinde DEAŞ militanlarının da olduğunu açıkladı. Ancak ajanslar her hangi bir sayı ya da kafilenin nereye gittiğiyle ilgili bir bilgi vermedi.

Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada adı geçen haber ajanslarındaki bilgilerin doğruyu yansıtmadığını söyleyen Aluş, “Bölgeden ayrılan kafile içinde yabancı militanların olduğu söylentilerini reddediyoruz. Zira yaptığımız anlaşma sadece Suriyelilerin kafile içinde yer almasını öngörüyordu. DEAŞ’la mücadelemiz sürüyor” dedi.

Aynı şekilde Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdurrahman da DEAŞ savaşçılarının bölgeden ayrılmayıp şehirde gizlendiklerini söyledi.

“DEAŞ militanlarının hangi yöne doğru gittikleri muamma”

Militanların, Esed rejiminin kucağına, koalisyon güçlerine ya da SDG’ye doğru gidişiyle ilgili soru işaretlerinin varlığına dikkati çeken Abdurrahman şunları söyledi, “Eğer savaşçılar Deyr-i Zor’un doğusuna çekildilerse kafilenin hangi yönde ilerlediğinin açıklanması gerekir. Bu savaşçıların Deyr-i Zor’a kadar yüzlerce kilometreyi nasıl kat ettikleri de bir muamma.”

Abdurrahman konuşmalarını şöyle sürdürdü, “ DEAŞ militanlarından yabancı unsurların Rakka’dan dışarıya çıkmasını engelleyen Fransız istihbaratıdır. Çünkü İstihbarat Paris metro istasyonundaki patlamalardan sorumlu gördüğü kişinin Rakka’da olduğundan emin. Ayrıca Fas asıllı olup Fransız ve Belçika vatandaşı olan iki kişiyi de istihbarat Rakka’dan çıkışını engelledi.”

Öte yandan Ömer Aluş militanların nereye gittiklerini bilmediğini söyledi. Aluş, teslim olanların sayısının aileleriyle birlikte 275 kişiye ulaştığını söylerken yakında resimlerini yayınlayacaklarını açıkladı. Bu açıklamalara karşılık Abdurrahman ise militanların hiç birinin teslim olmadığını aksine hepsinin Rakka’dan ayrıldığını söyledi.

Bu çelişkili haberlerle ilgili bir açıklamada SDG sözcüsü Talal Sülo’dan geldi. Sülo, İçlerinde DEAŞ saflarında savaşan Suriyelilerin de olduğu 275 militanın anlaşma gereğince aileleriyle birlikte Rakka’dan çıktılarını açıkladı.

Rakka’da savaşmak için en fazla 250-300 yabancı savaşçının olduğunu söylen Sülo, 3 bin kişinin cumartesi akşamı SDG hakimiyeti altındaki güvenli bölgelere gittiklerini söyledi. Sözcü “ Rakka, savaşçıların aileleri dışında sivil insanlardan tamamen arındırılmıştır” dedi.

SDG sözcülerinden Mustafa Bali ise DEAŞ militanlarıyla şehirden ayrılan sivilleri örgütün canlı kalkanı olarak vasıflandırdı. Sözcü DEAŞ’ın sivilleri onlarla güvenli bölgelere gitmeden serbest bırakmayı reddettiğini söyledi.

Öte yandan dün sabah SDG ‘son saldırı’ olarak nitelendirdiği bir hamleyle DEAŞ’ın mevzilerinden birine saldırdı. Bölge DEAŞ militanlarından tamamen temizleninceye kadar savaşımız sürecek diyen SDG’nin açıklamasından saatler sonra militanların kafileyle birlikte Rakka dışına çıktığı teyid edildi.

“Kararı onaylamıyoruz ama saygı duyuyoruz”

SDG’nin militanların şehirden çıkmasına izin vermesine uluslar arası Koalisyon’dan açıklama gelmekte gecikmedi. Koalisyon sözcüsü yaptığı açıklamada, “Militanların tahliye operasyonunu onaylamıyoruz. Zaman zaman müttefiklerimizle farklı düşünebiliriz ancak yine de onların aldığı karara saygı duyuyoruz” dedi.

Koalisyondan AFP’ye yapılan açıklamada, “Bizim DEAŞ konusundaki tutumumuz onlarla herhangi bir şartla anlaşmaya yanaşmamak ve onlarla teslim olana kadar savaşmaya devam etmek” dedi.

Bilindiği gibi Rakka’da savaş haziran ayından beri sürüyor. PYD, Rakka’nın yüzde 90’ını ele geçirmiş bulunuyor. Savaş ise kalan bölgelerde devam ediyor.