Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rakka’da geri çekilen DEAŞ, şehrin tünellerinden kaçıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Rakka’nın yüzde 90’ını ele geçirmesine rağmen, DEAŞ bölgede sızma ve ani saldırılar düzenleme konusunda hala güçlü. Bölgede özellikle tüneller ve uyuyan hücreler korku saçmaya devam ediyor

DEAŞ, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun desteğiyle, Kürt ve Arap gruplardan oluşan Suriye Demokratik Güçlerinin şehri geri almak için haziran ayında başlattığı saldırıdan bugüne, Rakka’daki hakimiyetinin yüzde 90’ını kaybetti.

DEAŞ, şehir merkezinde sıkışmasına rağmen, onlarca örgüt militanı birkaç gün önce asker kılığına girerek, SDG şehrin doğusunda kontrolü ele geçirdiği ilk mahalle olan Maşleb’e sızmayı başardı. Sonrasında bir medya merkezine mahalledeki bu güçler tarafından ateş açıldı.

Saldırı esnasında Fransız Haber Ajansıyla iletişim halinde olan medya merkezi yetkilisi Hafal Kani, ‘’YPG üniformaları giymişlerdi ve doğu tarafından altı adet zırhlı araçla geldiler’’ dedi.

Örgüt unsurları için güvenli bir üs teşkil ettiği düşünülen mahallede çıkan çatışma, SDG’den iki militanın ölümüyle sonuçlandı.

Yollar kapatıldı

Saldırı sonrası bu güçler, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca sivillerin tahliyesi için koridor oluşturulmasına rağmen, Rakka’nın doğusuna giden yolu metal variller ve kum bariyerlerle kapattı.

SDG savaşçıları, kurdukları kontrol noktalarında yüksek alarm pozisyonuna geçti. Araba ve motosikletleri durdurup denetledi.

Bu hafta içerisinde de, DEAŞ unsurları iki başarısız sızma girişiminde bulundu. SDG’ye ait 10’dan fazla aracın bulunduğu konvoy mevcut güvenlik noktalarını güçlendirmek için batı banliyölerinden şehir merkezine yöneldi. Bu birliklerden bir yetkilinin söylediğine göre, örgüt militanları savaştan kaçan sivillerin arasına girerek şehrin dışına doğru kaçma girişiminde bulundu. SDG ait basın merkezinin müdürü Mustafa Bali de, bu iddiayı doğrulayarak ‘DEAŞ tarafından, birliklerimizin arkasından saldırmak da dahil olmak üzere, içerdeki kuşatma çemberini kırmak için bir çok girişim gerçekleştiriyor’’ dedi.

Uyuyan hücreler varlığını sürdürüyor

Örgütün Maşleb mahallesine en az 30 militanla sızma gerçekleştirdiğini ifade eden Bali, “Bu sızma girişimi, örgüte bağlı uyuyan hücrelerin varlığının devam ettiğini gösteriyor’’ şeklinde konuştu.

2014 yazında Suriye ve Irak’taki elinde tuttuğu geniş bölgelerde hakimiyetini ilan ettiğinden bu yana, Rakka DEAŞ’ın en önemli kalelerinden biri oldu. Örgütün günlük yaşama dair ciddi kısıtlamalar getirdiği Rakka’da, sokaklar hükümlere uymayanlara karşı gerçekleştirilen acımasız infaz ve idamlara sahne oldu.

Rakka’nın en büyük mahalleleri ABD destekli SDG’nin kontrolüne girmesine rağmen, savaşçılar bölgedeki bütün evleri teker teker tarayamadıkları bilgisini veriyor.

Tünellerin çıkışı belli değil

Örgütün mahalleler arasında hızlıca dolaşmasını sağlayan büyük tünelleri bölge halkını korkutuyor. Şehrin batısındaki savaşçılardan biri olan Coker Derik, iki gün önce DEAŞ militanlarıyla aralarında çıkan çatışma sonrasında yeraltından saldırıya uğradıklarını anlattı. Rakka hastanesinin batısında kapalı bir tünelin olduğunu belirten Derik, O bölgede, sivillerle beraber yüzlerce örgüt mensubunun kuşatma altında olduğu düşünülüyor. Derik, ‘’Buradan tünele giriyorlar fakat çıkışı belli değil’’ dedi.

SDG savaşçılar ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon temsilcilerinin söylediklerine göre, örgüt unsurları, saldırı düzenlemeden önce şehirden kaçmak için yerlerinden edilmiş siviller arasında karışıklık çıkarıyorlar.

Uluslararası koalisyon, sivillerin arasında şehirden kaçmaya çalışan ve aralarında yerel bir liderin de bulunduğu birçok örgüt elemanının tutuklandığını duyurdu.

Uluslararası koalisyon komutanlarından biri, Suriye’nin kuzeyinde yerlerinden edilmiş sivillerin arasında saklanarak sızma girişimleri olduğunu ve onlarla karşılaşmaktan endişelendiklerini söyledi.

DEAŞ’ı boksöre benzetti

Tüm kayıplarına rağmen, son saldırılar örgütün hala ciddi bir tehdit oluşturduğunu ortaya koyuyor. Amerikalı komutan da, örgüt için, sürekli darbe alan fakat her defasında kalkıp karşılık veren boksör benzetmesinde bulundu.

“Saldırı her yerden gelebilir”

Birkaç aydır SDG kontrolündeki Rakka’nın batı banliyölerinden biri olan Havi Hava’da, savaşçı Cemal Mahmud, DEAŞ’ın Maşleb’e düzenlediği saldırının ardından bir sonraki saldırının kendisini ve arkadaşlarını bulacağından korkuyor. Her an aşırıcılar tarafından bir saldırıya uğrayabileceklerini belirterek, ‘’Cephede düşman karşınızdan gelir, fakat tünellerle dolu bir şehirde saldırı her yerden gelebilir’’ dedi.