Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rakka’da uygulanmaya hazır bir insani plan | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin DEAŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, uluslararası koalisyona; örgütün, Rakka’nın da aralarında bulunduğu son üç mahalleden çekildiğini ve Rakka’dan tamamen çekilmesinin ardından geniş çaplı bir insani plan uygulanacağı açıklamasında bulundu.

McGurk, New York’taki BM Genel Kurulunun oturum aralarında, “Rakka’daki savaşın sonu ufukta göründü. Örgüt üyeleri şehrin son üç mahallesinden fiilen çekildi” dedikten sonra savaşın sona ermesine az kaldığına dikkat çekti. Örgütün, Suriye’deki kalesinden ayrılarak bir süredir İstanbul, Paris ve Brüksel’de büyük terör saldırılarını planladığını ve yönettiğini belirtti.

ABD özel kuvvetlerinin desteğiyle DEAŞ ile savaşan Arap-Kürt İttifakı, Cuma günü örgütün Rakka’daki son cephelerini tasfiye etti.

McGurk, “Askeri aşama tamamlandıktan sonra, uygulamaya hazır bir çatışma sonrası insani planımız var” açıklamasında bulundu. McGurk bu çerçecede, ‘acil mayın temizleme’ operasyonlarını gerçekleştirmek için yüzlerce alanın tespit edildiğini de sözlerine ekledi.

McGurk, göç eden insanların, örgütten kurtarılan bölgelere geri getirilmelerinin, en zor konulardan biri olduğunu vurguladı. Göç eden insanların geri dönebilmesi için su sağlamalı ve altyapıyı yeniden inşa etmelidir.

ABD özel temsilcisine göre, Irak’ın özgürlüğüne kavuşmuş bölgelerinde yaklaşık 2.1 milyon insan evlerine döndü. Ki bu sayı neredeyse eşi benzeri görülmemiş bir sayıdır. Washington liderliğindeki koalisyon Suriye’de de benzer bir sonucun ortaya çıkacağını düşünüyor.

McGurk, “80 bin kilometrekarelik bir alan DEAŞ örgütünün kontrolündeydi, artık değil” dedi. 4 milyonunu Irak’lı, 2.2 milyonunu Suriyeliler oluşturmak üzere 6 milyon insan örgütün esareti altında yaşıyordu. Fakat artık örgütün boyunduruğu altında yaşamıyorlar” ifadesini kullandı.