Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rakka’daki son DEAŞ militanları müzakere yoluyla kentten çıkarılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Rakka kentinin DEAŞ militanlarından tamamen temizlenmesi için yapılan müzakerelerde sona yaklaşılıyor. Esed rejimine bağlı militanlar ise, Deyr-i Zor’da, DEAŞ’a karşı ilerleme kaydediyor.

‘Rakka Sessizce Katlediliyor’ aktivist ağından Ebu Muhammed el-Rakkavi, konuya ilişkin Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Müzakerler zor olsa da, DEAŞ militanlarının Rakka’dan çekilmesi için yapılan görüşmeler devam ediyor. Uluslararası Koalisyon Güçleri, son olarak, DEAŞ’tan yabancı militanları Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) teslim etmesini şart koştu. DEAŞ ise bu şartı reddetti” dedi. DEAŞ’a bağlı onlarca yabancı militanın aileleriyle birlikte Rakka’da bulunduğu tahmin ediliyor.

El-Rakkavi, Ayn İsa kasabasında bulunan SDG militanlarının alarma geçmesi ve Rakka’nın tamamen ele geçirildiğinin ilan edileceği yönünde gelen haberlerin, müzakerelerde anlaşmaya varıldığı ihtimalini güçlendirdiğine vurgu yaptı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Müdürü Rami Abdurrahman ise, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Rakka’da 4 aydır devam eden çatışmaların sonlanması ve kentin tamamen DEAŞ kontrolünden çıkarılması için kentteki DEAŞ militanlarının aileleriyle birlikte kenti terk etmesi gerektiğine dikkat çekti.

SDG, geçtiğimiz salı günü, Rakka operasyonunun son haftasına girdiğini ilan etmişti. SDG tarafından yürütülen Fırat’ın Öfkesi Operasyonu Sözcüsü Cihan Şeyh Ahmet, yaklaşık 700 DEAŞ militanı ile 900 yaralının hala Rakka’da bulunduğunu açıklamıştı. SDG, Rakka’nın yüzde 90’ını kontrolünde tutuyor.

Uluslararası Koalisyon Güçleri Resmi Sözcüsü Ryan Delon, Bağdat’ta düzenlediği basın açıklamasında, Rakka’da henüz 4 bin sivil ve 400 DEAŞ militanı bulunduğunu ifade ederek, “Son 4-5 haftada çok sayıda DEAŞ militanının teslim olduğunu görüyoruz. Bu militanlar arasında örgütün emirleri de var. Bazı DEAŞ militanları ise mültecilerin arasına karışarak kaçmaya çalıştıkları esnada tutuklandı” dedi.

Koalisyon güçleri tarafından, önceki gün yapılan açıklamada ise, “DEAŞ tarafından kuşatma altında tutulan sivillerin kentten çıkarılması için Rakka Sivil Meclisi’nin öncülük ettiği müzakereleri sürdürüyoruz” denirken, Rakka Meclisi Başkanı Ömer Alluş, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, müzakerelerin DEAŞ militanlarının kentten çıkarılmasını kapsamadığını belirterek, “Meclis olarak, operasyonun başarılı olması için sivilleri kentten çıkarmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Deyr-i Zor’da ise, DEAŞ militanları iki cephede savaşıyor. Esed rejimine bağlı güçler, dün, kentin doğusundaki el-Meyadin kasabasında en az 4 semti ele geçirdi. SOHR’nin bildirdiğine göre, kasabada şiddetli çatışmalar devam ediyor. el-Meyadin ve Irak sınırındaki el-Bukemal kasabaları arasındaki yolu kesen rejim güçleri, DEAŞ militanlarının iki kasaba arasında hareket etmesini engelledi.

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, “Rus kuvvetlerinin desteğiyle ilerleyen Esed rejimine bağlı güçler, el-Meyadin kasabasında 4 semti ele geçirdi” dedi.

El-Meyadin kasabası, el-Bukemal kasabası ile birlikte DEAŞ’ın Suriye’deki 2 merkezinden biri olarak nitelendiriliyor. Abdurrahman, Rakka’da yenilgiye uğramak üzere olan DEAŞ’ın, kaçış için sadece Fırat Nehri üzerinden geçen yolu kullanabileceğini dile getirdi.