Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rami el-Hamdallah’tan Hamas’a çağrı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, Hamas’ın uzlaşı anlaşmasını uygulama konusunda öne süreceği bahanelerin önünün kesileceğini kaydetti. Atanan 20 bin memurun 2018 yılına ait mali bütçesine dahil edildiğini söyleyen Hamdallah, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın bütçeyi bugün imzalayacağını açıkladı.

Bu bağlamda Hamas hareketine Gazze Şeridi’ndeki hükümet faaliyetlerine kapsamlı bir şekilde imkan verme çağrısında bulunan el-Hamdallah, böylece uzlaşının tamamlanabileceğini ve Gazze’deki sorunların çözülebileceğini kaydetti.

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Tulkerm kentinde açıklamalarda bulunan Rami el-Hamdallah, “Hamas’a, hükümeti Gazze Şeridi’ndeki etkili bir şekilde yetkilendirme çağrımı yineliyorum. Bu çağrı bir “şart” değil. Ulusal uzlaşı dosyasının tamamlanması için gereklilikler var. Mahmud Abbas ve hükümet, Gazze’deki tüm sorumlulukları üstlenmeye hazır. Gazze, vatanın ve Filistin Devleti’nin ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.

Başbakan, Hamas’ın güvenlik, yargı ve vergi toplama işleri başta olmak üzere her konuda hükümetin işlerini yürütmeye izin vermesini istedi. Rami el-Hamdallah ayrıca, Hamas’ın 14 Haziran 2007 tarihinde Gazze’de göreve başlamasından önce görevlendirilen tüm personellerin pozisyonlarına geri dönmesi gerektiğini vurguladı. Bu bağlamda Başbakan el-Hamdallah, Hamas’a atıf yaparak “Gazze’de 10 binden fazla ve evlerinde oturan sivil personelin maaşlarını ödüyoruz. Öğretmenlere ihtiyaçları olduklarını söylüyorlar. Onları işlerine geri getir” dedi. Başbakan, “Hükümet, güvenliği kontrol etmedikçe çalışamaz. Bu durum çerçevesinde, meşru bir hükümetin ücret tahsil etmesi de mümkün değil. Hükümet, Gazze Şeridi’ne ayda 100 milyon dolar harcıyor. Bu bizim görevimizdir, bir hediye değil. Ancak Hamas, bu ücretleri topluyor ve onları bertaraf ediyor. Ve bize herhangi bir kuruş dahi teslim etmiyor” şeklinde konuştu.

Aynı şekilde Hamdallah, Hamas’ın hükümet topraklarını kontrol etmesine dair eleştiride bulunurken, “Toprakları, Gazze’deki insanlara dağıtmak makul değil. Bu topraklar devletin” ifadelerini kullandı. Başbakan ayrıca sözlerini şöyle sürdürdü; “Gazze’de tüm sorumluluklarımızı derhal yerine getirmeye yüzde 100 hazırız. Uzlaşı, stratejik tercihimizdir. Ebu Mazen’in (Mahmud Abbas) dediğini tekrarlıyorum; Gazze’siz bir devlet yok. Bu bizim sloganımız ve stratejimizdir. Ayrıca değişmeyecektir”. Filistin meselesinin İsrail’in yerleşimlerini genişletmesi, sistematik olarak toprak ve kaynakları yağmalaması, uluslararası kanunları, gereklilikleri ve imzalanan anlaşmaları ihlal etmesi nedeniyle kritik ve tehlikeli bir aşamaya girdiğini vurgulayan el-Hamdallah, İsrail’in haksız kanunlar hayata geçirdiğine, Kudüs’e işgal ve yerleşim politikasını dayattığına, İslam ve Hristiyanlığın kutsallarını hedef aldığına dikkati çekti. Bu bağlamda Filistin Başbakanı, bu provokasyonlarla mücadele etmenin milli birlik gerektirdiğini vurguladı.

Öte yandan Filistin yönetimi, direniş silahının ulusal bir çerçevede görüşülmesi gerektiğini belirtirken, Hamas ise yönetime eski hükümete bağlı olan 43 binden fazla personel istihdam etmek istediğini söyleyerek bu durumu reddetti. Bu bağlamda Filistin yönetimi de 20 bin memurun atamasından önce ilgili bir komite tarafından konunun çözüme kavuşturulmasını şart koştu.

Önceki çabalar, hükümet ve Hamas arasında konuyla ilgili anlaşmazlığın sonlanmasında başarısız olmuş ve Mısır müdahalesi sonrasında da uzlaşı askıya alınmıştı. Bu bağlamda Gazze’deki bir Mısırlı güvenlik heyeti, hayati, ekonomik durumların ve altyapısal sorunlarının giderek arttığı bölgede büyüyen problemlerin çözüme ulaşması için bazı çabalarda bulundu.

Diğer taraftan Hamas, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah’ın şartlarını reddetti. Hamas sözcüsü Hazım Kasım yaptığı yazılı açıklamada hükümetin, sorumluluklarından biri olan Gazze’ye yönelik görevlerini yerine getirmesi ve Fetih hareketinin siyasi koşulları arasında yer alan bu sorumluluğun ertelenmemesi gerektiğini söyledi. Hamas sözcüsü ayrıca, “Hükümet, Hamas ile Fetih arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de imzalanan uzlaşı anlaşmasına uymalıdır” dedi.