Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Reagan’dan İmran Han’a ünlü devlet başkanları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cuma günü Pakistan Başbakanı seçilen eski kriket şampiyonu İmran Han gibi, Amerikalı aktör Ronald Reagan’dan Liberyalı futbolcu George Weah’ya kadar çok sayıda ünlü, siyasete yönelme kararı aldı.

İmran Han’ın Pakistan Başbakanı olmasıyla birlikte son yıllarda ünlülerin siyasete atılma çalışmaları da hız kazandı. Eski bir kriket şampiyonu olan Han, tıpkı ABD’nin eski başkanlarından Ronald Reagen gibi siyasete atılmadan önceki şöhretiyle tanınıyordu. Peki geçmişte hangi ülke liderleri siyasete atılmadan önce ülkelerinde ve dünyada popülerliğini koruyordu? İşte o liderlerden bazıları

Monrovia’nın gecekondu mahallelerinde yetişen ve 1990’larda dünya futbol yıldızı olan George Weah, Liberya başkanlığına seçildi. Weah, Altın Top’u kazanan ve 2003’te iç savaşın sona ermesiyle siyasete giren tek Afrikalıydı.

1968 ve 1972 Olimpiyat oyunlarında eskrim dalında şampiyonu olan Pal Schmitt, 2010 yılında Macaristan’ın dördüncü cumhurbaşkanı oldu. Doktora tezinde intihal yaptığı gerekçesiyle akademik unvanı geri alınan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt, görevinden istifa etmişti.

Ronald Reagan, ABD başkanlık koltuğuna oturan ilk film yıldızı. Önceleri bir radyo istasyonunda spor yorumcusu olarak çalışan Reagan, daha sonra 20 yıldan uzun bir süre ikinci sınıf filmlerde boy gösterdi. 1966 yılında California Valisi oldu ve 1981-1989 yılları arasında ABD Başkanı olarak görev yaptı.

Reality TV’nin eski yıldızı olan emlak devi Donald Trump, Ocak 2017’de Beyaz Saray’a girmeyi başardı. Seçilmesi dünyayı şaşkına çeviren 45’inci ABD Başkanı Donald Trump, NBC kanalında yayınlanan “Çırak” adlı programın uzun yıllar sunuculuğunu yaptı.

Televizyon programlarıyla tanınan İtalyan medya patronu Silvio Berlusconi, üç kez başbakan olarak görev yaptı (1994’te yedi ay, 2001-2006 ve 2008’den 2011’e). Yargı ile yaşadığı sıkıntılara rağmen, 25 yıl İtalyan sağın liderliğini üstlenen isim oldu.

Komedyen Jimmy Morales, Ekim 2015’te Guatemala Başkanı seçildi. Bir film yapımcısı ve televizyon sunucusu olan Morales, 2007 yılında şans eseri cumhurbaşkanı olmak üzere olan saf kovboy Neto karakterini canlandırmasıyla ünlendi.

Sweet Micky olarak bilinen müzisyen Michel Joseph Martelly, 2011-2016 yılları arasında Haiti devlet başkanı olarak görev yaptı.

Film yıldızı Joseph Estrada, 1969’da siyasi arenaya belediye başkanı olarak girdi. Sonra senatör ve başkan yardımcısı olan Estrada 1998’de Filipinler Cumhurbaşkanı olarak seçildi. 100 filmde yer alan eski film yıldızı, yolsuzluk suçlamalarının ardından 2001’deki bir halk ayaklanmasıyla devrildi.

Ünlü piyanist Vytautas Landsbergis, Litvanya’nın Sovyetler Birliği’nden 1990 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu.

Edebiyatı ve siyaseti bir araya getiren diğerleri ise, 1960’da Senegal’in ilk cumhurbaşkanı olan şair Leopold Sedar Senghor ve 1989’da komünizm sonrası Çek Cumhuriyeti’ndeki ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan tiyatro yazarı Vaclav Havel gibi.