Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Reina katliamcısı hakim karşısında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yılbaşı gecesi Ortaköy’deki eğlence mekanı Reina’da çoğu yabancı 39 kişinin ölümüne, 69 kişinin de yaralanmasına neden olan terör saldırısını gerçekleştiren ve Ebu Muhammed El Horasani olarak anılan Özbek Abdulkadir Masharipov’un ilk duruşması dün gerçekleştirildi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki salonunda yapılan duruşmaya saldırgan Masharipov ve eşi Zarina Nurullayeva’nın da aralarında bulunduğu 4’ü kadın olmak üzere 48 ‘i tutuklu ve 3’ü tutuksuz 51 sanık katıldı.

Masharipov’u savunmakla görevlendirilen avukat, müvekkilinin susma hakkının bulunduğunun hatırlatılmasını talep etti.

Masharipov saldırıdan iki hafta sonra yakalanmıştı

Masharipov, Türk güvenlik güçlerinin yoğun gayretleri sayesinde saldırıdan iki hafta sonra, 16 Ocak’ta yakalanmıştı.

Türk, Avrupalı, Arap ve Orta Asya kökenli toplam 56 kişiyle Reina saldırısını organize eden Masharipov, ömür boyu hapis cezası ile karşı karşıya. Zira Türkiye, Avrupa Birliği’ne üyelik müzakereleri esnasında ölüm cezasını kaldırdı.

Sanık, 2015 ve 2016 yılları arasında Türkiye’de gerçekleştirilen birçok saldırının sorumluluğunu üstlenen DEAŞ’a üye olmakla suçlanıyor.
Yapılan açıklamalar Reina saldırısının ardından terör örgütü hücrelerine karşı yürütülen yoğun operasyonlar kapsamında DEAŞ’a üye olduklarından şüphelenilen çoğu yabancı 4 binin üzerinde kişinin gözaltına alındığı yönünde.

DEAŞ’a üye olduğunu itiraf etmişti

Rakka’daki DEAŞ kamplarında eğitilen, Pakistan’dan Irak’a, oradan Suriye’ye ve daha sonra da İran’a gittikten sonra yasadışı yollarla Türkiye’ye girerek terör saldırısını gerçekleştiren Masharipov, DEAŞ’a üye olduğunu itiraf etmişti.

Üniversite mezunu olan ve daha önce de öğretmen olarak çalışan Masharipov, Reina katliamından önce herhangi bir terör örgütünde faaliyette bulunmadığını söylemişti.

Cumhuriyet Savcılığı önünde ilk kez ifade verdiği zaman kendisinin ‘Türkiye düşmanı’ olmadığını ve Türkiye’nin Irak ve Suriye’de DEAŞ’a karşı yürüttüğü operasyonlara ‘misilleme’ yaptığını belirtmişti.

Saldırı öncesinde kaydettiği bir videoda intihar saldırısı gerçekleştirme niyetinde olduğunu ifade ederek, ailesinden oğlunu gelecekte bir intihar bombacısı olacak şekilde eğitmesini istemişti.