Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejim, Afrin’deki Kürtlere destek veriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Reuters haber ajansına göre, Suriye Kürtler, ülkenin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) karşı savaşlarında, Beşşar Esed’den destek alıyor.

Suriye rejimi ve Kürtlerin temsilcilerine dayandırılarak verilen haberde, Esed’in, Kürt siyasi, savaşçı ve sivillere dolaylı yoldan destek verdiği ve onların kontrolü altındaki topraklardan Afrin’e geçmelerine izin verdiği bilgisi yer aldı.

Afrin’deki YPG birimlerini güney sınırına tehdit olarak gören Türkiye, geçtiğimiz ay Afrin’e yönelik Zeytin Dalı harekatını başlatmış, Kürtler de, Suriye rejiminden sınırı savunmaları için birlikler göndermelerini istemişti.

Suriye’nin kuzeyindeki Kürt temsilcilere dayandırılan haberde göre, Kürtler, uluslararası korumanın yokluğunda, Suriye rejimi ile, Afrin ve Kobani’ye, rejim kontrolü altındaki alanlardan silah ve savaşçı takviyesi yapmalarına izin vermesi yönünde anlaşmaya vardılar.

“İki taraf da mutabakata vardı”

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) sözcüsü Kino Gabriel, Afrin’e takviye silah ve savaşçı göndermenin farklı yolları olduğunu söyleyerek, ““Afrin’e destek yollamanın farklı yolları olsa da, en temel yol rejimin kontrol ettiği yerden geçiyor. İki taraf da Afrin’e destek yollama konusunda mutabakata vardı” açıklamasında bulundu.

Kürtlerin Afrin’e ulaşması için rejimin destek verdiğiyle ilgili raporlar ortaya çıkarken, Kürt kaynakları ise, “Kürtlerin rejim üzerinde biraz etkisi var. Çünkü, kuzeydoğudaki Kürtlerin kontrolü altındaki bölgelerden tahıl ve yağ alabilmek için Kürtlerle işbirliğine ihtiyaçları var” değerlendirmesinde bulundu.