Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Rejim ateşkese rağmen Doğu Guta’ya saldırdı’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) aldığı ateşkes kararı ve Rusya tarafından ilan edilen ateşkes anlaşmasına rağmen, Doğu Guta’daki iki beldenin bugün hava saldırılarına maruz kaldığını açıkladı. Suriye rejimi ise SOHR tarafından yapılan açıklamayı reddetti.

Günün erken saatlerinde, Şam kırsalında bulunan kuşatılmış Doğu Guta’yı kontrol eden gruplar tarafından yayınlanan ortak bir bildiriye göre, Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ), ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra, kendisine mensup olan militanların aileleri ile birlikte Doğu Guta’dan ayrılmaları yönünde bir karar aldı.

Ceyşul İslam, Feylak el Rahman ve Ahraru’ş Şam tarafından imzalanan bildiride, “Heyetu Tahriru’ş Şam militanları ve ailelerinin, ateşkesin yürürlüğe girmesinden itibaren 15 gün içinde Doğu Guta’dan ayrılmasını taahhüt ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Reuters’a konuşan diplomatik kaynaklar, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) Doğu Guta’da muhaliflerin kontrolündeki yerlere kimyasal saldırı iddialarını soruşturduğunu bildirdi.

Kaynaklar, Lahey merkezli örgütün, rejim güçlerinin son bir ayda defalarca klor bombası saldırısı düzenlediği iddialarının ardından, pazar günü soruşturmayı başlattığını belirtti.