Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejim ateşkese rağmen Guta’ya saldırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejim kuvvetleri ilan edilen ateşkese rağmen insani yardım konvoylarının Doğu Guta’ya girişi esnasında, başkentin doğusunda bulunan Cober mahallesine saldırdı. Mahalleyi hedef alan hava saldırılarının yanı sıra rejim, Doğu Guta’ya da operasyon düzenledi..

İlan edilen ateşkes anlaşmasına rağmen, Doğu Guta’daki Merc Bölgesinde Ceyşü’l-İslam’ın kontrolü altındaki, Otaya ve Zerikiyye’ye düzenlenen hava saldırılarında ölü sayısı 7’ye yükseldi. Bu iki şehirdeki bazı bölgelere rejim kuvvetlerinin yaptığı beş bombalama eylemi ile beraber savaş uçakları, Zemelka ve Ayn Terama şehirleri arasındaki yolun civarını da hedef aldı. Rejim kuvvetlerinin saldırılarında Zemelka’da 7 vatandaş yaralandı.

Suriye Gözlemevi; Zemelka tarafı Cober Mahallesi civarındaki bölgelerde rejim tarafından yapılan bombalamada bir kişi öldüğ, çok sayıda yaralı olduğunu bildirildi.

Bu saldırı, Doğu Guta’da ateşkesin ilanından beri başkent Şam’ın doğusuna rejim tarafından ilk füze saldırısıydı. Altı gündür yürürlükte olan ateşkese rağmen rejim, Doğu Guta’ya saldırmaya devam ediyor.

Bir taraftan rejim kuvvetleri ve onların silahlı köleleri ile, diğer taraftan Feylaku’rrahman savaşçıları arasında başkent Şam’ın doğusunda bulunan Cober mahallesi üzerine aralıksız devam eden çatışmalar devam ederken, buna paralel olarak iki taraf arasında Ayn Terama vadisi ekseninde de çatışmalar patlak verdi.

Eldorar’ın haberine göre, Şam Cober Mahallesindeki Feylaku’rrahman savaşçıları ile yapılan çatışmalarda, Esed kuvvetlerine bağlı 4. bölükten 5 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı belirtildi.

İnsani yardım konvoyu Doğu Guta’ya girdi. Aktivisler, tıbbi malzeme yüklü 5 kamyonu, aralarında Rus Kuvvetlerinin de bulunduğu Rejim Kuvvetlerinin kontrolünde olan Al-Vafidin kampı üzerinden Duma şehrine giderek, yardımı Kızıl Haç grubuna teslim etti. Temmuz ayının 22’sinde ilan edilen ateşkesin başlamasından bu yana, Al-Vafidin kampı sınır kapısı yoluyla tıbbi ve gıda maddesi yüklü 3 kamyonun girişinin ardından bu Doğu Guta’ya giren yardımların ikincisidir. Orada bulunan
Rejim kuvvetleri ve Ceyşü’l-İslam arasındaki temas hatlarına boşaltıldı. Bu sebeple Ceyşü’l-İslam, şehrin yerel meclisi ve Hilali Ahmar grubuna teslim edildi.

Aktivistler, Rejim kuvvetlerine bağlı 15’ten fazla askeri aracın Başkent Şam yönündeki Dera şehrinde bulunan mevzilerinden çekildiğine dair resimleri yayınladı. Dördüncü bölüğe bağlı askeri araçlarla beraber 15 tankın Dera’daki Panaroma bölgesinde konuşlandıkları noktalardan çekilerek, Şam-Dera arasında yer alan uluslararası yola yöneldiğini söyledi. Dördüncü bölük Rejimin Münşiye Mahallesi, Dera Kampı ve baraj yolunda yaptığı askeri operasyona katılmak için geçen Mayıs ayının 31’inde Dera Şehrine ilerlemişti. Bu haber ihlallere rağmen 18 gündür hala yürürlükte olan güneydeki ateşkes anlaşmasının ardından geldi. Dün Kanitra kırsalında bulunan Acraf köyü bölgelerinde, rejim kuvvetleri ve onların silahlı köleleri ile muhalif gruplar arasında Acraf ekseninde çatışmalar sürerken, rejim kuvvetleri tarafından yapılan bombalama ile yeni bir ihlal yapıldı. Rusya, Amerika ve Ürdün’ün Suwayda, Kanitra ve Dera ilçelerinde 9 Temmuzda uygulanmasına karar verdiği Güney Suriye’deki ateşkes anlaşması aralıksız 18 gündür yürürlükte.