Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doğu Guta’da bombardıman devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR), yapılan açıklamaya göre, 7 yıl önce başlayan savaştan bu yana en şiddetli bombardımana maruz kalan kuşatma altındaki Doğu Guta bölgesinde dün gece 12’den fazla kişinin yaralandı. Söz konusu saldırı sonucunda son 48 saat içinde en az 250 kişi hayatını kaybetti.

SOHR, rejime bağlı güçlerin kırsal bölgelere varil bombaları ve füzelerle saldırılar yaptıklarını kaydetti. Başkent yakınlarında bulunan Doğu Guta, muhaliflerin en büyük kalelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Doğu Guta’da 400 bin kişi yaşıyor

SOHR, yaklaşık 400 bin kişinin yaşadığı Doğu Guta’da, geçtiğimiz Pazar günü geç saatlerde başlayan bombardıman yoğun bir şekilde devam ettikten sonra biraz azaldığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM), hastanelerin ve diğer sivil altyapının zarar gördüğü Doğu Guta’ya yapılan saldırıyı kınayarak bu tür saldırıların savaş suçu işlenmesi anlamına gelebileceğini konusunda uyardı.

2013 yılından bu yana kuşatılmış olan Doğu Guta’daki bu son saldırılar yardım kuruluşlarının endişelerini daha da artırdı. Bölgede, gıda, ilaç ve diğer temel ihtiyaçların eksikliği birçok hastalığa neden oluyor.