Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejim, Ebu Kemal’i DEAŞ’tan geri aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rejim ve müttefikleri, DEAŞ terör örgütünü sınır dışı ettikten sonra, Irak sınırında yer alan Ebu Kemal şehrini dün yeniden tamamen kontrolü altına aldı.

Fransız Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan askeri kaynaklar, rejim güçleri ve müttefik grupların şehrin tamamını kontrolü altına aldığını ve terör örgütünün ardında bıraktığı mayınların ve bombaların temizlendiğini aktardı.

Şehrin kontrolü, perşembe günü Rus hava desteği ile başlatılan saldırılar sonrasında gerçekleşti.

Ebu Kemal’de kontrol sağladığı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi dün yaptığı açıklamada, DEAŞ unsurlarının çoğunun çatışmaların Ebu Kemal yakınlarında devam ederken kentten çekildiğini söyledi. Gözlemevi, rejim güçlerinin paralı askerleri, Hizbullah, İran Devrim Muhafızları ve Irak Nuceba hareketinin bölgeyi temizleme operasyonunu başlattığını ve örgüt militanlarının ellerinde kalan son yerlerden de çekilmesiyle beraber müttefik güçlerin Ebu Kemal’de kontrol sağladığını bildirdi.

Gözlemevi, çatışmalar sırasında rejim ve müttefiklerinden en az 31 ve örgüte mensup olan 50’den fazla militanın öldüğünü belirtti.

2014’te Suriye ve Irak’ta büyük topraklar ele geçirerek, hilafetini ilan eden DAEŞ, iki gün önce Irak’ta Suriye sınırlarına yakın örgütün kontrol altında olan Rave şehrinde büyük bir mağlubiyet yaşadı.

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri de örgütün ana kalesi olan Rakka’da dahil olmak üzere ülkenin kuzeyinde bulunan birçok yeri DEAŞ’ın elinden geri aldı.

İranlı komutan öldürüldü

Öte yandan, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin yardımcısı olduğu iddia edilen Hayrullah Samadi’nin Ebu Kemal’deki çatışmalar sırasında vücuduna şarapnel parçası isabet etmesi sonucu öldüğü bildirildi.

48 yaşındaki Samadi, Zencan eyaleti Ensar El-Mehdi ordusundan emekliye ayrılmış ve İran-Irak savaşına katılmıştı.

General Süleymani ise rejim ve müttefik kuvvetlerinin Ebu Kemal şehrini DEAŞ teröristlerinden kurtarmasının ardından şehre ziyarette bulundu.