Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejim güçleri, Deyr-i Zor sınırına ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de rejime bağlı ordu güçleri ve müttefikleri kaydettikleri ilerleme sonucunda, iki seneden beri DEAŞ’ın kuşatması altında olan Deyr-i Zor kentini sınırlarına ulaştı.

Rejim güçleri bu ilerlemeyi kaydederken DEAŞ terör örgütü, Suriye’deki kalesi olan Rakka kentinin büyük bir bölümünde kontrolü kaybetmiş durumda. DEAŞ’ın, Deyr-i Zor kentinden ve etrafındaki yoğun petrol alanlarından çıkartılması durumunda, Suriye’de kontrolü altında bulundurduğu alanlar, birkaç bölge ile sınırlı kalacak. Aynı zamanda DEAŞ’a Irak’ta da büyük darbeler vuruluyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden bugün yapılan açıklamada, “Deyr-i Zor kentinin batısında 137. Tümenin bulunduğu bölgede rejim güçleri ve DEAŞ militanları arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor” denildi. Bu bölge rejimin kontrolü altında bulundurduğu bölgelerin bitişiğinde bulunuyor.

Rejim güçleri, 2014 yılından beri DEAŞ militanları tarafından kuşatılan bu askeri üssü kontrolü altında bulunduruyor. İnsan Hakları Gözlemevi’nin aktardığı bilgilere göre, Rusya’dan yoğun hava desteği alan rejim güçleri, içerden ve dışarıdan DEAŞ militanları ile çatışma gerçekleştiriyor.

Rejime bağlı Suriye Resmi Haber Ajansı (SANA), rejim birliklerinin son birkaç saat içinde, 137. Tümenin bulunduğu bölgeye doğru büyük ilerleme kaydettiğini belirtti.

DEAŞ, 2014’ten bu yana Deyr-i Zor kentinin yaklaşık yüzde 60’ını elinde bulunduruyor. Örgüt 2015 yılından beri de kentteki askeri havaalanını ve birçok bölgeyi kuşatırken Deyr-i Zor, DEAŞ tarafından kuşatılan tek şehir durumunda.

DEAŞ örgütü Deyr-i Zor kentinin bitişiğindeki Rakka şehrinde ise, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon tarafından desteklenen, Kürt ve Arap grupların koalisyonu olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yoğun saldırılara maruz kalıyor.

SDG, DEAŞ’ın Suriye’deki kalesi Rakka’ya operasyon gerçekleştirmeye başlamasından bu yana, şehrin yüzde 60’tan fazlasını ele geçirmiş durumda.