Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejim güçleri Deyr-i Zor’da ilerliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Deyr-i Zor’un çevresi, Rejim güçleri ile ona bağlı militanlar ve DEAŞ arasında vur-kaç taktiği ile çatışmalar devam ederken, ağır hava koşulları ve Rus uçaklarının yaptığı hava saldırılarına rağmen, Rejim DEAŞ’ın kontrolündeki askeri havaalanına hâlâ ulaşamadı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yaptığı açıklamada, “Rejim, Deyr-i Zor’u çevreleyen ve 137. tugayın kapılarını açan alanı ele geçirmede henüz tam başarılı olamadı. İnsani yardım konvoylarının, toprak yolu kullanarak Deyr-i Zor’un Kuzeybatısında kuşatma altında bulunan sivillere ulaşması için, Rejim tarafından koridoru açma çalışmaları halen devam ediyor. Koridor, salı gününden başlayarak Çarşamba’nın sabahına dek süren şiddetli çatışmalara sahne oldu, bu çatışmalarda DEAŞ da boşluğu kapatma fırsatı yakalamış oldu’’ ifadelerine yer verdi.

Rejim, hakimiyetini genişletmeye çalışıyor

DEAŞ’ın karşı saldırıya geçtiği Rejim bölgelerinde henüz 137. Tugay çevresinde çatışmalar hâlâ devam ediyor. Deyr-i Zor’un batı yakasında bulunan köylerde ise hakimiyetini sürdüren Rejim, ele geçirdiği yollardaki alan hakimiyetini genişletmeye çalışıyor.

Yarısı DEAŞ’ın elinde bulunan Deyr-i Zor’daki kuşatma kırıldığı zaman, DEAŞ militanlarını oradan çıkarmak için Rejim güçlerini çetin bir savaş bekliyor. Beşşar Esad’ı destekleyen koalisyon güçlerine mensup bir komutanın Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bir sonraki adım şehrin kurtarılmasıdır. Esad ve onun müttefikleri olan İran, Rusya ve Lübnan Hizbullah’ı Deyr-i Zor kenti alındıktan sonra Fırat Vadisi’ndeki çatışmalara yönelecek” dedi.

6 bomba yüklü araç infilak ettirildi

DEAŞ, 137. Tugaya açılan kapı olarak görülen koridoru Rejim güçlerinin açmasından sonra, tekrar Salı akşamı başlattığı karşı saldırıyla kapatmış oldu. Bölgedeki aktivistler, Rejim güçlerinin Deyr-i Zor’a ilerleyişini durdurmak ve kuşatmayı sürdürmek için DEAŞ’ın karşı saldırılarına devam ettiğini aktardılar. Aktivistler, bölgedeki savaşın ana ekseninde savaş uçaklarının açtıkları bombardıman olduğunu öte yandan iki tarafın da birbirlerini hedef aldığını ve şu ana dek DEAŞ’ın 137. Tugay çevresinde yaklaşık 6 bombalı aracı infilak ettiğini belirttiler.

Esad, askeri yönetimi tebrik etti

Suriye Rejim Lideri Beşşar Esad, Deyr-i Zor kuşatmasını delmelerinden ötürü Askeri yönetimi tebrik etti. İran Devrim Muhafızlarına Mensup Binbaşı General Refik Şehade, 17. Bölük Komutanı General Hasan Muhammed ve 104. Tugay Komutanı İsam Zehre’d Din gibi isimlerin yer aldığı komutanlarla telefon görüşmesi gerçekleştiren Esad, ‘’Sizler, yeryüzündeki terör örgütlerine karşı kararlılığınızı en güzel şekilde ispatladınız. Bulunduğunuz görevlerde gelecek nesiller için çok güzel bir örnek teşkil ettiniz. Uluslararası ve bölgesel güçler tarafından desteklenen terör fikrine karşı kazanılan bu yorucu zafer, tertemiz kanlarla yazıldı’’ dedi

DEAŞ’ın Rakka’da hakimiyeti yüzde 36’lara indi

Suriye Demokratik Güçleri(SDG) DEAŞ’ın başkenti sayılan Rakka’nın yüzde 64’ünü ele geçirdi. Suriye Gözlemevi’ne göre, DEAŞ’ın bölgedeki hakimiyeti yüzde 36’lara kadar indi. Bunlar arasında Endülüs Mahallesi, Tren raylarının Kuzeyindeki Hürriyet ve Tişrin mahalleleri en önemlileri olarak görüldüğünü, şu an çatışmaların batı bölgesinde bulunan Diraye, Nahda, Berid, Mansur’un çevresi ve Rakka’nın şehir merkezindeki Sukne gibi mahallelerde yoğunlaştığını kaydetti.